Jak podaje Fresh Plaza eksport egzotycznych owoców Kolumbii wzrósł o 6%

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Kolumbia zajmuje 22 miejsce wśród 223 krajów na świecie o największym potencjale pod względem ekspansji gruntów w celu wykorzystania w rolnictwie bez wpływu na naturalny obszar leśny na tym terytorium, przy 9 milionach hektarów gruntów ornych. Ranking ten jest prowadzony przez Chiny, Australię i Stany Zjednoczone.

Jedną z najwybitniejszych zalet kraju jest to, że może produkować świeże owoce w czasie, gdy inne kraje nie produkują go. Dzieje się to dzięki zróżnicowaniu klimatycznemu oraz podłożu, bogatemu w składniki odżywcze.

Eksport egzotycznych owoców Kolumbii, składa się z kilkunastu odmian. Topowymi produktami eksportowymi Kolumbii są: granat, grawiola, passion fruit, marakuja, pitahaya, tamarillo (czyli pomidor nadrzewny), ale przede wszystkim physalis.

Eksport owoców egzotycznych między styczniem a listopadem 2019 r. wyniósł 74,3 mln dolarów i wzrósł o 6%, w porównaniu do tego samego okresu 2018 r.

Topowym produktem był physalis, którego sprzedaż zewnętrzna wyniosła 32,8 miliona dolarów w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2019 r., A sprzedaż wzrosła o 8% w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.

Kolejnym produktem jest passion fruit, ze stabilną sprzedażą za 30,8 miliona dolarów.

Pomimo 12 pozycji  eksport curuby (znana również jako marakuja bananowa) najbardziej wzrósł w latach 2018-2019, osiągając wzrost o 31% i sprzedaż o 38 785 USD.

Podobnie stało się z granatem, który zajął trzecie miejsce z sumą 4,6 miliona dolarów  i odnotował wzrost o 22%.

Według Procolombia głównym rynkiem docelowym tych owoców jest Holandia- zakupy za 49,7 miliona dolarów od stycznia do listopada 2019 r. wzrosły o 14%. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania z 4,2 mln i wzrostem o 33%.

Inne kraje, które kupiły w ubiegłym roku egzotyczne owoce z Kolumbii, to Belgia, Kanada, Francja, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Niemcy, Brazylia, Włochy, Hongkong, Emiraty Arabskie, Rosja, Szwajcaria, Singapur, Portugalia, Aruba i Curacao.

Źródło: www.freshpaza.com

Jak podaje portal Fresh-Plaza belgijskie ceny gruszek w końcu osiągają dobry poziom, na który czekali handlowcy i producenci.

Ceny gruszek klasy 1 są  średnio o 0,15 € wyższe, zaś  bardziej pożądane rozmiary kosztują nawet 0,70 – 0,80 € więcej. To są dobre ceny – jak mówią producenci i handlowcy.

Ten poziom cen jest wynikiem duzego popytu ze strony krajów Europy Wschodniej oraz Niemiec. Również Europa Południowa  zaczyna wykazywać popyt na belgijskie gruszki.

Zapewne niewielkie zatrzymanie sprzedaży nastąpi na początku lutego, kiedy odbywać się będą targi Fruit Logistica w Berlinie. Wówczas większość handlowców będzie na targach i sprzedaż nieco spadnie.

Handlowcy mają również pozytywne spostrzeżenia odnośnie jakości gruszek. Ich jakość jest zdecydowanie lepsza niż w ubiegłym roku. W ubiegłym sezonie  gruszki zbierane były zdecydowanie zbyt późno. W tym roku przechowują się znacznie lepiej. Są jednak problemy z nadmiernym ordzawieniem skórki. Oznacza to, że ​jest sporo gruszek klasy 2, gdzie ordzawienia zajmują ponad 30% powierzchni owocu.

Gruszki klasy 2 również sprzedają się dobrze w tym roku. Nabywcami są głównie klienci z Europy Wschodniej.

Aktualne ceny sprzedaży gruszki Konferencji to:

za kaliber 45+  ok. 0,50 €/ kg ( opakowanie 13kg),

za kaliber 50+ ok. 0,70 €/ kg (opakowanie 13 kg),

za kaliber 55+ ok. 0,90 €/ kg ( opakowanie 12 kg),

za kaliber 65+ ok. 0,90/ 1,05 €/ kg (opakowanie 12 kg/ opakowanie 7 kg),

za kaliber 75+ ok. 1,15 €/ kg ( opakowanie 12 kg),

Źródło: www.freshpaza.com

Ten fioletowy egzotyczny owoc pachnie czekoladą. To nie jest powszechny owoc, który można znaleźć w każdym supermarkecie.
Roślina pochodzi z północy Japonii, Chin i Półwyspu Koreańskiego. Ponieważ jego kwiaty pachną czekoladą, roślina jest również nazywana winoroślą czekoladową.


Owoce najczęściej zebrane są po 2-6 w płaskie owocostany, złożone z dużych, pękających podłużnie jagód. Długość pojedynczej jagody może dochodzić nawet do 13 cm, przy szerokości 5 – 7 cm. Owoce są fioletowo-zielone, owalne, przypominają serdelki. Po dojrzeniu podłużnie pękają, ukazując czarne nasiona w białym, przeźroczystym i galaretowatym miąższu. Miąższ, po oddzieleniu pestek, nadaje się do spożycia, jest słodkawy, przypomina w smaku melona.
W prefekturze Akita w Japonii ludzie używali nasion akebii do produkcji oleju o właściwościach antyseptycznych. Owoc dojrzewa jesienią, co czyni go symbolem sezonu w Japonii.
W naszych warunkach klimatycznych z powodzeniem można uprawiać dwa gatunki akebii – rzadko spotykaną akebię trójlistkową, oraz bardzie popularną i w ostatnich latach częściej sadzoną akebię pięciolistkową. Owoce jednak zawiązują się niezwykle rzadko.

Źródło: www.freshpaza.com
www.zszp.pl

Chcielibyśmy poinformować wszystkich zainteresowanych, iż po raz kolejny obecni będziemy na Konferencji Fresh Market. W tym roku będzie to w czwartek, 3 października w  Mazurkas Conference Centre w Ożarowie Mazowieckim.

Nie będziemy mieli stoiska, ale w ciągu dnia  będzie wiele sposobności, żeby spokojnie porozmawiać, czy też po prostu spotkać się przy filiżance kawy.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Krystyna Szymańska

Wesołego Alleluja!

Na Święta Wielkanocne,

przesyłamy koszyk pełen świątecznych życzeń

wplecionych pomiędzy wiosenne kwiaty,

lukrowane babki, kolorowe pisanki,

bazie i cukrowe baranki .

Niech Te Święta upłyną Wam

w radosnej, rodzinnej atmosferze

 i niech przyniosą ciepły, orzeźwiający powiew,

kojący i duszę i ciało.

Krystyna, Piotr i Marcin Szymańscy