Ciekawostki. Przydatne bioodpady

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Borås pokazują, że nawet przedmioty jednorazowego użytku mogą być przyjazne dla środowiska. Badaczka z Uniwersytetu w Borås, Departament Odzyskiwania Zasobów i Techniki Budowlanej, w ramach swojej pracy doktorskiej opracowała biotworzywa wykorzystujące odpady z jabłek i pomarańczy. Pani Veronika Bátori pracuje jako doktorant w departamencie odzyskiwania zasobów, gdzie skupia się na rozwijaniu innowacji w biotechnologii.

W pracy zastosowała 2 metody. Pierwsza polega na przekształceniu odpadów w ciecz, która wysycha w cienką folię i może być stosowana jako opakowanie do żywności lub do produkcji worków na śmieci – jako alternatywa dla stosowania standardowych tworzyw sztucznych do tych celów.

Druga metoda wykorzystuje druk 3D do tworzenia produktów z odpadów. Według badaczki procesy są „proste”, a produkty odpadowe z dwóch owoców zachowują się nieco inaczej i można je nawet łączyć.

Nadal problemem są materiały, które na przykład rozpuszczają się w wodzie, co oznacza, że ​​nie można ich obecnie używać do tworzenia przyjaznych dla środowiska jednorazowych kubków. Badaczka wciąż ma nadzieję, że produkty wykorzystujące jej metody będą dostępne dla społeczeństwa w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Źródło: www.freshlaza.com za www.thelocal.se