Ciekawostki. Wiśnia zamiast tabletki nasennej

Jak podaje Fresh Plaza amerykańscy naukowcy pracują nad wpływem melatoniny owocowej na jakość i długość ludzkiego snu. Badania wykazują, że sok z wiśni rzeczywiście może pomóc osobom cierpiącym na kłopoty ze snem. Sok wiśniowy zwiększa poziom melatoniny i tryptofanu, co wydłuża czas snu i poprawia jakość całego cyklu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Franka Greenwaya z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie  na kłopoty ze snem dobrze jest wypić szklankę 240 ml soku wiśniowego rano i wieczorem. Pomoże to ludziom zasnąć i wydłużyć czas snu średnio o 84 minuty.

Efekty wynikają z tego, że  wiśnie zawierają melatoninę – hormonu snu – i proantocyjanidyn, które poprawiają wchłanianie aminokwasu tryptofanu, co również wpływa na jakość nocnego odpoczynku.

Wiele osób powyżej 65 roku życia miewa problemy ze snem. Problem ten związany jest ze złym odpoczynkiem, zmęczeniem w ciągu dnia i spożywaniem leków, które nie są wolne od skutków ubocznych. U osób starszych spożycie tabletek nasennych zwiększa ryzyko poważnych zachorowań.

Biorąc pod uwagę ten problem zespół dr Greenwaya postanowił przetestować wpływ wiśni na sen. W tym celu zrekrutował 7 osób o średnim wieku 68 lat i cierpiących na zaburzenia snu co najmniej trzy noce w tygodniu. Ci ludzie musieli pić 480 ml soku z wiśni – odmiany Montmorency – każdego dnia przez dwa tygodnie. Naukowcy poddali uczestników różnym testom przed, w trakcie i po badaniu, monitorując aktywność elektryczną ich mózgu, ruchy gałek ocznych, aktywację mięśni i rytm serca. Pozwoliło im to ocenić ilość i jakość snu. Wyniki wskazują, że czas snu wyraźnie zwiększył się o półtorej godziny. Wiśnie i czereśnie z Montmorency są naturalnym źródłem melatoniny, hormonu kontrolującego cykl snu i czuwania. Sprzyjają również wzrostowi tryptofanu, aminokwasowego prekursora serotoniny, neuroprzekaźnika związanego z kontrolą stresu i poczuciem dobrego samopoczucia.

Źródło: www.freshlaza.com