Sezon na peruwiańskiego Hassa

Sezon na awokado Hass w Peru dopiero się rozpoczyna. Wg danych portalu Fresh Plaza peruwiańska produkcja awokado i eksport mogą spaść w tym roku o około 15- 20%. W porównaniu z rokiem poprzednim. Takie są przewidywania dyrektora generalnego Association of Hass Avocado Growers in Peru (ProHass). W roku  2018 r. Peru wyeksportowało 335 000 ton awokado Hass.

Sezon zaczął się powoli. Duże ilości awokado zostaną wysłane w 2 lub 3  tygodniu kwietnia. Przedstawiciel ProHass twierdzi, iż pomimo faktu, że ilości będą mniejsze niż w roku ubiegłym, przewidywane ceny są na niższym poziomie. ProHass nie ma możliwości wpływania na politykę jakości poszczególnych eksporterów. Jest jednak przekonany, że w trosce o swoje interesy stawiają oni  na jakość i na zadowolenie swoich klientów. Podstawowymi kierunkami eksportu tego produktu z Peru jest Europa i Stany Zjednoczone.

Około 65 % globalnej produkcji awokado skoncentrowane jest na terenie państw Ameryki Łacińskiej,  a największym producentem jest Meksyk. Liczącymi się producentami są także Kolumbia, Dominikana oraz Peru. Zdecydowanie największymi eksporterami awokado na świecie, podobnie jak i producentami, są kraje Ameryki Łacińskiej, skąd pochodzi około 84 proc. całkowitej wysyłki tego produktu.

Awokado odmiany Hass jest dostępne w sprzedaży przez cały rok. Dojrzewając skórka zmienia kolor                        z zielonego na fioletowoczarny. Bardzo dobrze znosi przechowywanie. Jest to odmiana lubiana ze względu na swój lekko orzechowy posmak. Owoce są owalne, pestka mała do średniej, skórkę się łatwo obiera. Masa dojrzałego owocu to 150g – 350g. Miąższ jest jasno zielony, ma mocno kremową strukturę. Avocado jest podstawowym składnikiem  meksykańskiego  guacamole, które najczęściej podawane jest z chipsami i warzywami. Avocado to źródło młodości. Zawiera  nienasycone kwasy tłuszczowe, obniżające poziom cholesterolu we krwi, witaminy A i E cenne dla wyglądu skóry i włosów, a także potas regulujący pracę serca i prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego.

Źródło: www.freshlaza.com,

Źródło:www.fresh-market.pl