Azerbejdżan. Wzrost eksportu persymony

Prezes Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów persymony, Gadir Jusifow, stwierdził, że   w ubiegłym roku Azerbejdżan zwiększył sprzedaż persymony o 17,5 proc.

W roku 2017  Azerbejdżan sprzedał persymony za łączną kwotę 97 mln USD. W 2018 r.  sprzedaż wyniosła 114 mln USD, co oznacza wzrost o 17,5%.

Azerbejdżańskie persymony były eksportowane głównie do Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gadir Jusifow stwierdził, że obecnie w kraju jest 4000 ton produktów, które zostaną wyeksportowane w ciągu najbliższych 15 dni.

Persymony to wizytówka Azerbejdżanu. Są chyba najbardziej  znanym produktem za granicą, czasami przynoszącym nagrody Azerbejdżanowi i doskonale promującym kraj.

Azerbejdżan był reprezentowany na WorldFood  Moscow  przez ponad 30 firm eksporterów.

Owoce gatunku Diospyros kaki występują pod wieloma nazwami, głównie persymona, czasami hurma wschodnia, hebanowiec wschodni, chińska śliwka, ale w Polsce najpowszechniej używana jest nazwa kaki.  Persymona  to owoc, którego właściwości odżywcze i lecznicze pierwsi docenili mieszkańcy Chin i Japonii, skąd pochodzi. Persymona, która kształtem przypomina pomidory, jest żółto-czerwoną, stożkowatą lub spłaszczoną jagodą. Po spodniej stronie owoc posiada cztery listki. Persymona dzieli się na dwie kategorie: odmiany, których owoce są bardzo cierpkie, zanim w pełni dojrzeją, oraz odmiany niewykazujące podobnych właściwości. Owoce mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych – od jasnego, żółtopomarańczowego po ciemny, pomarańczowoczerwony.

 Źródło: www.freshplaza.com