Zapachy Świąt. Cynamon

Cynamon stał się już coraz bardziej powszechny i można go kupić nie tylko w formie sproszkowanej, ale również w postaci aromatycznych lasek. Najczęściej w handlu występuje w paczkach po 125g.

Cynamon znany jest od czasów starożytnych i był używany w Starożytnym Egipcie. Obecnie głównym producentem cynamonu właściwego jest Sri Lanka. Cynamon wonny kasja (cassia)  jest produkowany głównie  w Chinach i Indonezji. Cynamon to popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca.

Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat. Cynamon korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, działa antyseptycznie i grzybobójczo. Używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki. Cynamon zawiera pewną ilość kumaryny, substancji, która przy nadmiernym spożyciu może mieć  toksyczny wpływ na nerki i wątrobę człowieka.

Olejek cynamonowy ma działanie antyseptyczne.