Droga biała kapusta

Ceny białej kapusty plasują się na dość wysokim poziomie. Na rynkach hurtowych ceny te osiągają poziom 1,00 – 1,30 zł/kg.  Analitycy rynku zwracają uwagę, że ten poziom cen o tej porze roku sugeruje większy wzrost cen na wiosnę i powtórkę sezonu 2010/2011. Oczywiście w grę wchodzi dużo zmiennych,  ale jest to wysoce prawdopodobne.

U naszych wschodnich sąsiadów również można zaobserwować  systematyczny wzrost popytu i co za tym idzie wzrost cen. O tej porze roku kapusta w Rosji jest produktem bardzo pożądanym, jako jeden z podstawowych produktów w każdej kuchni. Ceny rosną, jednak wzrost nastąpił z całkiem innego poziomu, niż w Polsce. Obecne ceny kapusty w Rosji to w przeliczeniu na złotówki  przedział 0,67 – 1,00 zł/ kg w zależności od regionu.

U zachodnich sąsiadów też sytuacja nie jest zbyt dobra. Warunki pogodowe miały, jak wszędzie w Europie znaczący wpływ na podaż. Trudna sytuacja podażowa zaś znajduje odzwierciedlenie w poziomie cen. Producenci sprzedają kapustę znacznie drożej niż w ubiegłym roku. W związku z tym konsumenci w końcowej fazie także otrzymują produkt o wiele droższy. Okazuje się, że aż o 44% droższy niż w sezonie poprzednim.

Wiele obszarów Europy było w lecie dotkniętych upałem i suszą. W Polsce i Holandii plony kapusty białej, podobnie jak w Niemczech, są szacowane na 25 procent niższe niż w roku poprzednim. Tak więc sytuacja może być naprawdę trudna.

Źródło: www.fresh-market.pl