Cytrusy – przegląd rynku

Właśnie zakończył się sezon cytrusowy na półkuli południowej. Charakteryzował się tym, że znów największe zainteresowanie kupujących było odmianami późnymi.

Afryka Południowa eksportuje 550-600 tys. ton pomarańczy do UE. Można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o odmiany późne. Zasadniczo późne odmiany z półkuli południowej zapewniają sobie coraz lepsza pozycję na rynku w porównaniu z późnymi odmianami półkuli północnej.  Sytuacja ta będzie się zapewne umacniać, gdyż w ciągu ostatnich 5 lat  powiększono areał upraw na półkuli południowej o  9 tys. hektarów.

Według szacunków ekspertów, powołując się na portal Fresh Plaza,  produkcja pomarańczy w Hiszpanii, Włoszech, Egipcie, Turcji i Maroku powinna wzrosnąć o 5%, osiągając 11,5 mln ton. Przewiduje się, że Włochy uzyskają mniejszy plon niż w 2017 r. ( mnie o 7%, czyli 1,5 mln ton), produkcja hiszpańska wzrośnie (wzrost o 13%, czyli 3,64 mln ton), a zwłaszcza marokańska (wzrost o 26%, to 1,18 mln ton). Z drugiej strony sytuacja „pomarańczowa” w Egipcie wygląda stabilnie (3,2 mln ton, druga pod względem wielkości produkcja śródziemnomorska), a Turcja tylko nieznacznie wzrośnie (wzrost o 2%, 1,95 mln ton). Dane dotyczące Turcji i Egiptu są jedynie orientacyjne.

Jeśli chodzi o miękkie owoce cytrusowe, w tym klementynki produkcja hiszpańska powinna wzrosnąć o 15%, a turecka o 7%. Szacunkowa wielkość produkcji hiszpańskiej powinna osiągnąć 2,229 mln ton, marokańskiej -1,374 mln ton, tureckiej, podobnie – 1,4 mln ton. Zaznaczyć trzeba, że to tylko wielkości szacunkowe. W następnej kolejności Włochy (800 tys. ton) i Izrael (223 tys. ton). Produkcja miękkich owoców cytrusowych w regionie śródziemnomorskim wzrasta – całkowita produkcja wynosi 6 mln ton (to wzrost o  18%).  Ponadto, Włochy, Izrael (37%) i Maroko (+ 35%) również odnotowują silny wzrost.

W przypadku cytryn sytuacja wygląda dość stabilnie. Wolumeny wzrosły o 18% w Hiszpanii, Turcji i we Włoszech, osiągając 2,5 mln ton. Spadek o 7% we Włoszech (oczekiwane 400 000 ton) został zrównoważony wzrostem zarówno w Turcji (wzrost o 29%, 800 tys. ton), jak i w Hiszpanii (wzrost o  19%, 1,3 mln ton). Produkcja cytryny wzrasta wszędzie, zarówno na półkuli północnej (Hiszpania, Turcja i Włochy), jak i na południowej (RPA i Argentyna). W 2022/23 istnieje możliwość, że na świecie pojawi się dodatkowe 1,3 mln ton cytryny, a tylko niewielka ich część zostanie wchłonięta przez przemysł przetwórczy.

Grejpfruty – sytuacja  nie poprawiła się po fatalnym roku ubiegłym. Przewidywania to 15% produkcji mniej, przy całkowitej produkcji 414 tys. ton w Turcji, Izraelu i Hiszpanii. Przyczyną jest spadek produkcji tureckiej (spadek o 29%, 190 tys. ton). Produkcje izraelskie i hiszpańskie są dość stabilne (76 tys. ton, podobnie jak w ubiegłym sezonie). Sytuacja w Stanach Zjednoczonych poprawia się: produkcja na Florydzie ma wzrosnąć o 44%, a w Teksasie o 29% – w sumie o 483 tys. ton.

 Źródło: www.freshplaza.com