Bakłażany i cukinia

Ceny importowanych bakłażanów i cukinii mocno wzrosły w ostatnim czasie, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Na rynku dostępne są już tylko produkty importowane, najczęściej  hiszpańskie. Z powodu fali chłodów i opadów deszczu w Hiszpanii ceny na te warzywa bardzo wzrosły. Ograniczona jest również ich dostępność.

Co prawda ostatnie notowania na aukcjach hurtowych wskazują na nieznaczny spadek cen  bakłażanów i cukinii, ale to tylko przejściowe załamanie trendu zwyżkowego., jak twierdzą analitycy rynku.

Zimne, arktyczne powietrze oraz wzrost zainteresowania warzywami co roku o tej porze powoduje wzrost cen na te warzywa.

Jak podaje portal Fresh Market na polskim rynku hurtowym ceny sprzedażowe importowanych bakłażanów wahają się nieznacznie od  7,00 do  8,00 zł/kg. Dla porównania, rok temu ceny zaczęły rosnąć w październiku, żeby w drugiej połowie listopada osiągnąć poziom 6,00 zł/kg. Teraz jest to 7,50 zł/kg  i wyżej, ale do rekordów daleko. Portal Fresh Market przypomina, że najdrożej w okresie ostatnich ośmiu lat było w sezonie 2016/2017. W styczniu 2017 roku średnia cena osiągnęła poziom 18,00 zł/kg.

 Źródło: www.fresh-market.pl