Akwaponika pod Berlinem

O rolnictwie miejskim pisaliśmy już wielokrotnie. W obecnych czasach konsumenci zwracają ogromną uwagę na to, w jaki sposób produkowana jest spożywana przez nich żywność. Podstawowe warunki, aby była bezpieczna i zdrowa to w obecnych czasach za mało. Ważne jest również, aby produkcja tej żywności była przyjazna dla środowiska i w miarę możliwości regionalna.

Oto kolejny przykład, tym razem z Niemiec. Niedaleko Berlina powstała farma, na której hoduje się rybę bass i jednocześnie uprawia bazylię, w tych samych wodach.  Ryba i bazylia w doniczkach trafiają do lokalnych supermarketów.

To projekt akwaponiczny, czyli taki  system produkcji żywności, który łączy konwencjonalną akwakulturę (hodowlę wodnej fauny w zbiornikach) z hydroponiką (uprawa roślin w wodzie) w wytworzonym symbiotycznym środowisku. W konwencjonalnej akwakulturze ekskrementy zwierząt kumulują się w wodzie, zwiększając jej toksyczność. W systemie akwaponicznym woda z akwakultury zasila system hydroponiczny, gdzie produkty uboczne rozkładane są przez bakterie na azotany i azotyny, które następnie wchłaniane są przez rośliny jako produkty odżywcze. Oczyszczona w ten sposób woda wraca do akwakultury. Ubytek wody w takim systemie to głównie parowanie. Stosując właściwe rozwiązania technologiczne do utrzymania pożądanej temperatury i zasilania pomp do cyrkulacji wody, system taki może być niemal samowystarczalny.

Przedstawiciele firmy, która prowadzi tę akwaponiczną farmę zapewniają, że w perspektywie myślą o uprawach  bardziej wymagających roślin, takich jak papryka, cukinia czy pomidory.

Źródło: www.freshplaza.com