Nieco więcej lodowej, ale cena wysoka

Ceny sałaty lodowej w tym sezonie są bardzo wysokie. Portale rolnicze oceniają, że jest to rekordowy rok pod względem  dramatycznie niskiej podaży i bardzo wysokich cen. Oczywiście wysokie ceny wiążą się z tym, że popyt nie zostaje zaspokojony nawet w połowie.

Upalna pogoda w miesiącach letnich i do tego susza, utrzymująca się od maja do lipca mocno odbiły się na rynku sałat w ogóle.  Sytuacja pogodowa doprowadziła do ogromnego deficytu sałat nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W rezultacie tegoroczne ceny utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie, znacznie wyższym niż w poprzednich kilku sezonach.

Wg danych portalu fresh-market.pl w zeszłym roku ceny sałaty lodowej w hurcie rosły  od drugiej połowy lipca. Był to wzrost systematyczny i raczej powolny. W sierpniu ubiegłego roku ten trend został zahamowany i cena ustabilizowała się na poziomie 1,40 zł/szt. Na koniec krajowego sezonu, w listopadzie było to 2,10 zł/szt.

Analitycy fresh-market.pl  podają, że obecne ceny sprzedażowe to przedział 3,00 – 3,60 zł/szt.                          w zależności od rejonu kraju, jakości i wielkości partii, co daje średnią  3,30 zł/szt., która jest wyższa niż ceny średnie w dowolnym momencie każdego z sześciu poprzednich lat. Tylko w roku 2010 (od tego roku analitycy notują ceny tej sałaty w swoim monitoringu) zdarzyło się, że cena średnia wzrosła do 3,50 zł/szt., ale było to w listopadzie, czyli na zakończenie polskiego sezonu sałaty lodowej.

Podaż sałaty lodowej, chociaż większa, jest wciąż zbyt niska, aby zaspokoić rynek. Prawdopodobnie ceny na sałatę lodowa pozostaną wciąż wysokie.

Źródło: www.fresh-market.pl