W Polsce ruszają zbiory mini kiwi

Zbiory właśnie się rozpoczynają i wygląda na to, że będą zadawalające. Plantacje tej jagody w Polsce są jeszcze młode i  rośliny nie owocują optymalnie. To dopiero przed nami.

Zbiory, jak w przypadku większości owoców, rozpoczynają się o ok. 2 tygodnie wcześniej, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Brak wiosennych przymrozków wpłynie pozytywnie zarówno na ilość, jak i jakość owoców. Młode liście i przyrosty są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego w uprawie często stosuje się instalacje antyprzymrozkowe.

Jako pierwsze zbierane będą  owoce odmiany Geneva, później Jumbo i Bingo, a na końcu odmiany Weiki i Ananasnya.

Producenci uprzedzają, że ze względu na bardzo długo utrzymujące się upały z temperaturami ponad 30 stopni, część owoców została poparzona, co automatycznie dyskwalifikuje je ze sprzedaży. Pozostałe owoce są, wg. ocen specjalistów, bardzo dobrej jakości. Producenci są jednak zdania, że należy przyzwyczajać  i uprzedzać konsumentów, że nie istnieją owoce mini kiwi z idealnie gładką skórką. Owoce mogą posiadać lekkie, delikatne otarcia skórki, ale nie są to  żadne objawy choroby czy ślady żerowania szkodników.

Należy natomiast informować konsumentów o zaletach tych jagód i ich wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.

Mini kiwi jest jagodą z gatunku Aktinidia Arguta. Roślina ta to wieloletnie, silnie rosnące pnącze pochodzące z Japonii, Chin, Korei i Syberii, gdzie rośnie w stanie dzikim. Obecnie uprawia się ją między innymi w Europie, USA i Nowej Zelandii. Ocenia się, że uprawa tej jagody ma w przyszłości duży potencjał.

Owoce mini kiwi mają wagę od kilku do kilkunastu gramów. Wielkością przypominają winogrona deserowe. Pokryte są delikatną, gładką, jadalną skórką.

Owoce ze względu na dużą zawartość składników prozdrowotnych są zaliczane do żywności funkcjonalnej (functional food) i uważane za jedne z najbardziej odżywczych owoców. Posiadają bowiem wyjątkowo wysoką zawartość składników mineralnych, głównie potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu, a zawartość witaminy C jest wyższa nawet niż w kiwi. W skład owoców wchodzi także błonnik, pektyny i związki aktywne biologicznie, mające silne właściwości przeciwutleniające.

Świeże owoce doskonale regulują pracę układu pokarmowego. Działają korzystnie na system odpornościowy, regulują ciśnienie krwi i pracę serca. Obniżają zawartość cholesterolu i chronią przed infekcjami. Jedzenie owoców zaleca się szczególnie przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza dla dzieci, karmiących kobiet i ludzi starszych.

Najsmaczniejsze są owoce w pełni dojrzałe, szczególnie miękkie i nawet pomarszczone. Najlepiej smakują schłodzone w lodówce, gdzie można je przechowywać około tygodnia.

Owoce mini kiwi to owoce klimakteryczne, co oznacza, że mają zdolność dojrzewania po zbiorze. Same rośliny mini kiwi są odporne na choroby i nie wymagają chemicznych oprysków.

Źródło: www.sadyogrody.pl