Fioletowe bataty- mały rynek, ale perspektywiczny

Fioletowe bataty nie są tak popularne jak pomarańczowe, ale coraz więcej klientów zwraca się w ich stronę. Fioletowe warzywa są zdrowe, co jest coraz bardziej cenione wśród klientów oraz stanowią  ciekawy akcent kolorystyczny różnych dań.

Cena fioletowych słodkich ziemniaków jest raczej stabilna i wynosi 1,30 € –  1,70 € za kg. Fioletowe słodkie ziemniaki są dostępne przez cały rok. Podstawowym źródłem tych batatów są Chiny. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje opakowań – 6 kg i 10 kg.  Jak podaje Fresh Plaza producenci i dystrybutorzy zalecają dokładne mycie i szczotkowanie tych warzyw,  dzięki czemu można  przedłużyć okres ich przechowywania.

Słodkie ziemniaki są bardzo popularne w Europie Południowej. Ale nawet tam, czy nawet  w ojczyźnie – w Chinach  purpurowa odmiana nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak pomarańczowa. Większość  słodkich ziemniaków trafia do Niemiec i Europy Południowej, ale także do Holandii, czy Belgii, skąd  później trafiają już w mniejszych ilościach do innych krajów europejskich.

Bataty pochodzą z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Nie są znane w dzikim stanie, są natomiast popularne w uprawie w całej strefie tropikalnej.  Jadalną częścią rośliny są bulwy korzeniowe osiągające wagę do 3 kg. Na całym świecie znanych jest ponad 400 odmian batatów. W zależności od odmiany różny jest kolor miąższu: od białego, przez różowy, pomarańczowy i czerwony do  purpurowego. Bataty są słodkie w smaku, miękkie i delikatne. Do tego znacznie zdrowsze od zwykłych ziemniaków. Mają dużo witaminy A, C, B6, PP, E i błonnika. Zawierają również sporo białka, żelazo, potas, mangan i miedź. Jedzenie batatów obniża poziom cholesterolu w organizmie, chroni przed chorobami oczu i układu krążenia, astmą, osteoporozą. Wzmacnia odporność. Duża ilość beta-karotenu poprawia stan skóry.

Odmiana purpurowa jest szczególnie zdrowa i „na czasie”. Wszystko za sprawą antocyjanów – naturalnych barwników odpowiedzialnych za fioletowo-purpurowy kolor. Antocyjany to bardzo silne antyoksydanty zmniejszające ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Badania wykazały, iż są one znakomitymi sprzymierzeńcami w walce z nowotworami żołądka, jelita grubego, płuc i piersi. Zapobiegają również tworzeniu się zakrzepów krwi, a także wspomagają leczenie chorób serca.

Źródło: Fresh Plaza