Jak znakować żywność ekologiczną

Żywność wyprodukowana ekologiczną metodą produkcji powinna być odpowiednio oznakowana, aby umożliwić konsumentom odróżnienie jej od pozostałych produktów. Sprawy znakowania i unijnego logo żywności ekologicznej reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007, rozporządzeniu Komisji (WE) nr 889/2008 oraz rozporządzeniu Komisji (UE) nr 271/2010.

Na etykiecie produktów ekologicznych muszą znaleźć się 3 obowiązkowe elementy:

Unijne logo żywności ekologicznej

Od 1 lipca 2010 r. stosowanie tego logo na etykietach żywności ekologicznej wyprodukowanej na terenie Unii Europejskiej stało się obowiązkowe. Może ono być stosowane także przez producentów ekologicznych spoza UE, jeśli produkty te spełniają unijne wymogi rolnictwa ekologicznego.

Unijne logo produkcji ekologicznej zostało zarejestrowane jako Zbiorowy Znak Rolnictwa Ekologicznego w Urzędzie Własności Intelektualnej Beneluksu oraz rejestrze wspólnotowym i międzynarodowym. Przed 1 lipca 2010 r. producenci ekologiczni nie mieli obowiązku umieszczania logo na etykietach produktów ekologicznych.

Numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej

Jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym posiadają numery. W Polsce istnieje obecnie 11 jednostek, które zostały upoważnione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prowadzenia kontroli i wydawania certyfikatów producentom ekologicznym.

Numery nadane jednostkom certyfikującym muszą odpowiadać określonemu schematowi, a mianowicie:

np. PL-EKO-111

PL – kod ISO, określa państwo, w którym jednostka prowadzi  działalność

EKO – trzyliterowy zwrot  stanowi odniesienie do ekologicznej metody produkcji  (w innych krajach UE możne to być również BIO, ÖKO, ORG)

111 – numer referencyjny, nadawany jednostkom przez właściwy organ państwa  członkowskiego, w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

– Oznaczenie miejsca pochodzenia

„rolnictwo UE”, gdy surowiec rolniczy wyprodukowano w UE,

„rolnictwo spoza UE”, gdy surowiec rolniczy wyprodukowano w krajach trzecich,

„rolnictwo UE/spoza UE”, gdy część surowców wyprodukowano w UE, a część poza UE

Oznaczenia te mogą być zastąpione lub uzupełnione nazwą kraju, jeśli wszystkie surowce,

z których wytworzono produkt, wyprodukowano w tym kraju. Oznaczenia te muszą być umieszczone w eksponowanym miejscu na etykiecie produktu, tak aby były dobrze widoczne, czytelne i nieusuwalne.

Na etykietach produktów ekologicznych można także umieszczać dodatkowe oznaczenia, jak np. loga i nazwy jednostek certyfikujących czy krajowe i prywatne loga rolnictwa ekologicznego.

Opracowane na podstawie  http://ekoexpo.pl/pl/zywnosc_ekologiczna