A może tak coś na ostro…

Po przerwie znów pojawiły się w handlu ostre papryczki chili. W chwili obecnej  jest to produkcja holenderska i belgijska ( Habanero, Jalapeño, Jolokia) oraz afrykańska (Rawit).

Już dawno obalono mit, że spożywanie ostrej papryki chili powoduje wrzody i niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy. Badania wykazują, że jest zupełnie odwrotnie. Papryczki chili zawierają duże ilości kapsaicyny, która ma dobroczynny wpływ na nasze organizmy.

W składzie znaleźć możemy: witaminę C,  witaminę B6 oraz  witaminę A w całkiem sporych dawkach. Sama kapsaicyna ( sprawczyni osterego smaku papryki) ma działanie antybakteryjne, antynowotworowe, przeciwbólowe i przeciwcukrzycowe. W papryczkach znajdziemy też potas, mangan, magnez i żelazo.

Zawarta w papryczce chili kapsaicyna wspomaga ochronę serca dzięki swoim właściwościom obniżającym poziom cholesterolu we krwi. Rozpuszcza też fibryny, które odpowiadają za tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych.  Oprócz tego, że kapsaicyna ochroni nasze serce, jest też termogeniczna, co oznacza, że stymuluje spalanie tłuszczu w organizmie przez przyspieszenie metabolizmu i zwiększenie wytwarzania ciepła. Jest więc niesłychanie skuteczna w walce ze zbędnymi kilogramami. Według najnowszych badań kapsaicyna, odpowiedzialna za utrzymanie organizmu w dobrej kondycji, może też zabić komórki raka trzustki bez szkody dla pozostałych zdrowych komórek.

CHILI JALAPEÑO  –zaliczana do grupy tzw. papryk chili. Ma niewielkie owoce, ceniona jest ze względu na bardzo ostry smak. Dojrzałe owoce osiągają rozmiar od 5 do 9 cm i mają czerwoną albo częściej zieloną barwę. Jej nazwa pochodzi od miasta Xalapa (stan Veracruz), gdzie była początkowo uprawiana. Główne rejony uprawy jalapeño to stany Veracruz oraz Chihuahua, a także Nowy Meksyk w USA. Pod koniec okresu dojrzewania jalapeño przybierają czerwony odcień, który jest jednak mniej pożądany ze względu na walory kulinarne, bardziej ceni się jeszcze zieloną paprykę. Przygotowywanie potraw z tej papryki wywołuje u niektórych osób lekkie podrażnienie skóry, dlatego czasami konieczne jest używanie rękawiczek ochronnych.  W  skali Scoville’a ostrość tej papryki oceniana jest na kilka tysięcy jednostek  ( 2,5 tys. – 8 tys.). 

CHILI RAWIT ( Chili Ptasie Oczko lub po prostu ostra Tajska Chili) – to chili wywodząca się z Azji Południowo-Wschodniej. Należy do rodziny papryk owocowych, niekiedy uznawana za samodzielną odmianę Capiscum minimum – określenie to odnoszące się do jej rozmiarów (jest nieco wydłużona  i ma ok. 2 – 3 cm) przypisywane jest także czasem tzw. chili Cayenne.  Utożsamiana jest przy tym z afrykańską Piri-Piri oraz indyjskim Kanthari. W skali Scoville’a jej ostrość sięga 50 tys. – 100 tys.  jednostek (dla porównania sos Tabasco ma 2,5 tys. – 5 tys. jednostek). Występuje w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym.

PAPRYKA HABANERO, – choć nazwa „habanero” w jęz. hiszp. oznacza „pochodzący z Hawany” rośliny z tego gatunku rzadko występują na Kubie. Uprawiane są głównie na półwyspie Jukatan w Meksyku (żółte i pomarańczowe odmiany) oraz na Karaibach (czerwone). Owoce w smaku przypominają morele, ale ze względu na wyjątkową ostrość nie nadają się  do spożycia  w surowym stanie dla większości W  skali Scoville’a ostrość tej papryki oceniana jest na kilkaset tysięcy jednostek ( 150 tys.– 350 tys.). 

CHILI JOLOKIA  (w wolnym przekładzie z hindi: wężowa papryka chili, znana również jako Ghost Pepper, Borbih Jolokia, Nagahari, Bih Jolokia oraz Raja mirchi) Należy  do grupy papryk typu chili.

Dojrzałe owoce mierzą od 6 do 8,5 cm długości i między 2,2 a 3 cm średnicy. Uprawiany jest w północno-wschodnich rejonach Indii (Asam, Nagaland i Manipur)

w Bangladeszu.  Do niedawna nazywana najostrzejszą papryką świata (około miliona jednostek w skali Scoville’a). Występuje w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym.