Tesco usunie z etykiety na owocach i warzywach „best before”

Tesco ogłosiło plany usunięcia „best before dates „, czyli „najlepiej spożyć przed terminem”  z prawie 70 produktów z owoców i warzyw, próbując zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności. Na pierwszy ogień pójdą najpopularniejsze linie produktów: jabłka, ziemniaki, pomidory, cytryny i inne owoce cytrusowe oraz cebula.

Supermarket stwierdził, że jego decyzja została podjęta w oparciu o badania przeprowadzone przez National Federation of Women’s Institutes (NFWI), która wykazała, że ​​mniej niż połowa respondentów rozumiała, co znaczy „najlepiej spożyć przed terminem”.

Dopisek na etykiecie „najlepiej spożyć przed terminem” jest  dodawany przez sprzedawców jako wskazówka jakości i pokazuje, że żywność może nie być w najlepszym wydaniu, ale nadal jest jadalna. Jest to tzw. data minimalnej trwałości produktu. Po jej upłynięciu żywność jest wciąż zdatna do spożycia, ale tylko do tej daty producent zapewnia, że utrzyma ona wszystkie swoje właściwości. Nie należy go mylić z  terminem „use by”. Data ta wskazuje termin przydatności do spożycia i informuje, że istnieje ryzyko bezpieczeństwa w przypadku spożycia pożywienia po określonej dacie.

Tak więc „best before  dates” dotyczy tylko jakości,  a nie bezpieczeństwa. Po tej dacie jedzenie będzie bezpieczne, ale kondycyjnie może być nieco słabsze.

Źródło: Fresh Plaza