Hiszpania. Coraz popularniejsza dezynfekcja ozonem

Jak podaje Fresh Plaza coraz popularniejszy staje się sposób dezynfekcji plantacji cytrusów za pomocą ozonu. Firma  Agrícola General del Sureste  (AGS) już o dwóch lat stosuje ten system  dezynfekcji gleby z ozonem.

W ubiegłym roku przeprowadzili ponad szesnaście dezynfekcji w całej prowincji Murcia, a w tym roku do kwietnia zrobili tych dezynfekcji już siedemnaście, co oznacza, że ​​zainteresowanie rośnie.

Jak wyjaśniają specjaliści jest to  biologiczny system do dezynfekcji gleby Do tej pory istniały tylko systemy chemiczny i solaryzacja, która była jedyną metodą ekologiczną, ale do utrzymania ciepła podczas dezynfekcji używano plastiku, nawozów i wody. Systemy chemiczne wymagały również zastosowania tworzyw sztucznych, aby zapobiec wydostawaniu się oparów dezynfekujących. Oba te systemy musiały być zastosowane od miesiąca do 2 miesięcy przed sadzeniem, ponieważ nie mogły być stosowane  przy posadzonych uprawach, takich jak cytrusy, winorośl, oliwki i migdały.

Nowy system dezynfekcji jest  w 100% przyjazny dla środowiska. Został on zatwierdzony przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską do stosowania w rolnictwie ekologicznym i może być również stosowany w głowicach nawadniających.

W tym systemie ozon jest wstrzykiwany do systemu nawadniania, niezależnie od tego, czy jest to nawadnianie kropelkowe, czy nawadnianie tryskaczowe, a po wprowadzeniu ozonu do gleby zabija wszystkie mikroorganizmy. Mówimy o grzybach, bakteriach i nicieniach. Po dwudziestu czterech godzinach zaszczepiane są  żywe mikroorganizmy dostarczane przez tego samego dostawcę, co ozon, które pomagają zregenerować glebę i zapobiec ponownemu wejściu patogenów.