Owoce pestkowe z Murcji – duży popyt, mniejsza podaż

Pierwsze brzoskwinie, nektaryny i morele z Murcji są już  w sprzedaży.  Na skutek złej pogody zbiory w tym roku były opóźnione, a do obrotu wprowadzono mniej owoców, niż analogicznym okresie roku ubiegłego.

W chwili obecnej jest dość duże zapotrzebowanie na te owoce, a podaż wciąż nie nadąża za popytem. Nie tylko Hiszpania odczuła dotkliwe skutki mrozu, deszczu, a nawet gradu. Również Francja i Włochy deklarują zmniejszoną produkcję, z powodu złych warunków pogodowych.

Fresh Plaza podaje, że na skutek gradobicia, które miało miejsce w ostatnich tygodniach na niektórych  plantacjach w Murcji zniszczonych zostało 9 tys. ton owoców. Ale mimo tych przeszkód sprzedaż owoców  idzie płynnie i nie powinny się na siebie nakładać  różne odmiany jak to miało miejsce w roku poprzednim.

Producenci coraz większą wagę przykładają do ochrony swoich planacji i stawiają na wysoka jakość swoich zbiorów.  W związku z tym oraz powszechniej stosują siatki  przeciw gradowe, które chronią owoce nie tylko przed gradem, ale również i silnym wiatrem.  Zanim jednak sadownicy  przekonali się do stawiania konstrukcji z siatkami przeciw gradowymi obawiano się, że spowodują one straty w plonach. Producenci uważali, że drzewa uzyskają pod osłoną mniej światła, co może wpłynąć na wielkość i ilość owoców, a także na słabsze wybarwienie. W obawie przed skutkami złej pogody sadownicy jednak przekonali się do konieczności ich stosowania. Grad jest w stanie zniszczyć cały plon owoców w zaledwie kilka minut, a jego następstwa mogą być niebywale dotkliwe dla sadowników, Niestety tego zjawiska nie da się przewidzieć.