Smaczne, zdrowe i bardzo popularne

Mango pochodzi z Indii i jest tam najważniejszym owocem, zwanym nawet Owocem Bogów. Uprawę mango rozpoczęto przynajmniej 4000 lat temu, a do dziś wyhodowano  ok. 1000 odmian. Wyodrębniono również 152 różne smaki tego owocu.

Mango uprawia się w Indiach, Pakistanie, państwach afrykańskich, na Hawajach, płd. części USA, Malezji, Filipinach, Ameryce Płd. Niestety mango nie nadaje się do dłuższego przechowywania i transportu, stąd było niegdyś mało znane w Europie. Dziś, w dobie niezwykle rozwiniętej logistyki i transportu, oraz dużej wiedzy na temat przechowywania i dojrzewania owoców, mango jest szeroko znane, cenione i bardzo lubiane.

Owoc mango na duże wartości odżywcze – zawiera około 17% węglowodanów, jest dobrym źródłem soli mineralnych i witamin, szczególnie A i C, której ma dwa razy więcej niż owoce cytrusowe.

Owoce mango w zależności od odmiany różnią się kształtem, kolorem, wielkością, smakiem (obecnością włókien w miąższu), jak również porą dojrzewania. Niektóre okazy mają powyżej 1 kilograma, a zdarzają się i dwukilogramowe. Najlepsze jednak są owoce o wadze 30-50 dag.  W miarę dojrzewania owoce zmieniają zabarwienie z ciemnozielonego na piękny żółty, złocisty do czerwonego. Miąższ jest żółtopomarańczowy, soczysty, doskonały w smaku, przypomina brzoskwinię i ananas o posmaku lekko żywicznym.

Mango nadaje się do jedzenia zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi owocami. Stanowi znakomity dodatek do ciast, kremowych deserów i lodów. Dzięki kremowej konsystencji doskonale nadaje się do przygotowania domowego smoothie. Pasuje zarówno do deserów, jak i wytrawnych mięs i owoców morza. W kuchni indyjskiej dodawane jest do curry.

Mango ma swoje zastosowanie w kuchni najczęściej w stanie dojrzałości, ale można je spożywać również w postaci niedojrzałej.  Wtedy najczęściej  takie mango stanowi dodatek do mięs i wytrawnych potraw.