Sytuacja na rynku owoców

Jak podaje portal www.sadyogrody.pl na podstawie analizy IERiGŻ ceny za jabłka w styczniu 2018 r. na rynkach hurtowych w Polsce były średnio o ponad 110% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Ceny w spółdzielniach ogrodniczych były wyższe o 82%, a ceny eksportowe o 76%.  Ceny skupu jabłek , jako surowca do tłoczenia w zakładach przetwórczych były wyższe o 127% w porównaniu ze styczniem 2017 roku.  Winna jest oczywiście dużo niższa podaż surowca.

Podobna sytuacja jest z gruszkami. Ceny gruszek na rynkach hurtowych wzrosły o 42%, w skupie w spółdzielniach i na eksport – o 18%.

Na rynku wzrosły również ceny mandarynek ( o 17%), bananów ( o 13%), cytryn ( o 10%), winogron ( o 4%) Jedynie ceny pomarańczy obniżyły się o ok.6%.

Eksport świeżych owoców obniżył się. Sprzedaż jabłek mniejsza jest o 51%. W związku  ze wzrostem cen wartość eksportu świeżych owoców  obniżyła się jedynie o 5%.

Zmniejszył się również import świeżych owoców – o 5%, w tym import bananów zmniejszył się o 5%, a import owoców cytrusowych o 12%.