Cykoria

Cykoria jest warzywem dość popularnym. Jednak mimo to uprawy cykorii systematycznie się zmniejszają, nie tylko w Belgii, gdzie jej popularność jest największa, ale również w Holandii i Francji.

Jak podaje portal www.freshplaza.com belgijska powierzchnia uprawowa cykorii spadła w ciągu dziesięciu lat z 3600 ha w 2006 r. do 2100 ha w 2016 r. Dzieje się tak głównie ze względu na dość niskie ceny – zdaniem producentów ceny sprzedaży cykorii są znacznie poniżej kosztów produkcji, a konsumenci jedzą coraz mniej cykorii. Ponadto pojawia się dla belgijskich producentów konkurencja  w postaci producentów niemieckich. Do tej pory Niemcy należały do jednego z głównych odbiorców belgijskiej cykorii, poza Francją oczywiście. Belgijska cykoria jest nadal bardzo popularna w USA.

Na belgijskim rynku produktów gotowych pojawiła się pewna  nowość, a mianowicie cykoria gotowana. Jest ona przygotowywana w sposób naturalny, bez dodatku soli, konserwantów i sztucznych aromatów. Produkt gotowy ma trzytygodniowy okres przydatności do spożycia. Proces gotowania próżniowego powoduje, że warzywo zachowuje maksymalną ilość wartości odżywczych a ponadto nie traci  swojego pięknego żółtego koloru.

Produkcja nie jest tania, a spożycie nie rośnie zbyt szybko, dlatego jest to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Producenci jednak uważają, że warto zaryzykować i liczą na to, że ich ryzyko się opłaci.