Eksportowe rekordy Ukrainy

Powołując się na dane, opublikowane na portalu agrotimes.net w roku  2017 r.  na Ukrainie znacząco zwiększył się dochód z eksportu świeżych owoców i warzyw. Dochód ten wrósł o 37%, co stanowi 25,5 mln USD.

Ukraińscy eksperci twierdzą, że jest to nowy rekord eksportu świeżych owoców i jagód produkcji krajowej dla wszystkich lat. Ponadto uważają, że rekord ten może ulec aktualizacji w kolejnym 2018 roku, ponieważ testy marketingowe ukraińskich produktów wypadły  bardzo dobrze.

Oczywistym jest, że ukraińskie produkty nadal przepływają przez Białoruś do Federacji Rosyjskiej, ale dostawy do UE, na Bliski Wschód i do Azji Południowo-Wschodniej są znacznie bardziej atrakcyjne. Rośnie również zainteresowanie produkcją ukraińską w Skandynawii. W roku ubiegłym  Szwedzi nawiązali współpracę z ukraińskimi producentami w zakresie dostaw jabłek  Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Fuji i Florina.  Otrzymali z Ukrainy jabłka, jak najbardziej odpowiadające określonym parametrom: odpowiedniej wielkości, o odpowiednim wybarwieniu, a przede wszystkim niezwykle smaczne i aromatyczne. Szwedzi zaznaczają, że w kolejnych latach będą kontynuować współprace z ukraińskimi partnerami, a być może poszerzą ją również na owoce jagodowe.

Ogółem w 2017 r sektor owoców i warzyw przyniósł Ukrainie  około 414 mln USD przychodu, w tym sektor produktów świeżych i orzechów – 238 mln USD i sektor produktów przetworzonych 176 mln  USD.  Pomimo, iż jest to  tylko 2,5% całkowitych przychodów sektora rolnictwa, eksport tej grupy produktów rośnie szybciej, niż w przypadku innych sektorów i jest bardziej perspektywiczny, twierdzą eksperci.

Najwięcej korzyści finansowych płynie z eksportu koncentratów  pomidorowego i  jabłkowego,  oraz soków –  około 31% całości eksportu.

Na drugim miejscu są orzechy – które przyniosły Ukrainie aż 101 mln USD,  24% wszystkich dochodów z eksportu.

Świeże owoce przyniosły prawie tyle samo – 94 mln USD i 23% całkowitego przychodu.

Reszta – to produkty przetworzone  i świeże warzywa – około 22% razem.

Eksperci twierdzą, że prognozy dla tego sektora rynku są bardzo pozytywne. Wciąż rośnie aktywność firm w poszukiwaniu nowych, bardziej opłacalnych rynków zbytu.