Sytuacja na rynku warzyw w Polsce

Jak podaje serwis www.sadyogrody.pl ceny skupu kapusty białej i buraków były w ostatnim czasie w miarę stabilne.  Firmy skupujące warzywa na eksport obniżyły nieznacznie ceny  kapusty pekińskiej, cebuli i selerów. Natomiast ceny kapusty białej spadły o około 1/3.  Wzrosły ceny papryki czerwonej  i  pomidorów spod osłon. Stabilne  okazały się ceny skupu kapusty czerwonej i porów.

W dużym hurcie znacznie wzrosły ceny pomidorów, ogórków oraz marchwi. Obniżyły się za to ceny kalafiorów, kapusty białej i cebuli.

W listopadzie pojawiły się pierwsze dostawy pomidorów i ogórków importowanych z Hiszpanii i z Albanii. Ceny na importowane ogórki z Hiszpanii to ponad 6,00 zł/ kg, na albańskie nieco niżej 5,5 – 5,80 zł/ kg.

Dane dot. eksportu warzyw nie są optymistyczne.  Jak podają eksperci IERiGŻ  eksport w sierpniu br. wyniósł 45,5 tys. ton, a jego wartość 21,8 mln EUR. W porównaniu z  analogicznym okresem 2016 r. ilość wyeksportowanych warzyw zmalała o 12%, a wartość  eksportu zmniejszyła się o 7%.