Rośnie produkcja słodkich ziemniaków

W ostatnim roku zwiększyła się produkcja słodkich ziemniaków w Hiszpanii. Taka tendencja zauważalna jest również w całej Europie i na świecie. W tym roku w Hiszpanii produkcja będzie większa o około 40%. Produkcja została zwiększona znacznie również we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

W Hiszpanii pierwszą prowincją,  w której uprawiano słodkie ziemniaki w Hiszpanii była Malaga (w Andaluzji). Obecnie  bataty uprawiane są w rejonie  Kadyksu, Sewilli, Huelvy i Granady, a z Andaluzji uprawy rozprzestrzeniły się na prowincje śródziemnomorskie, takie jak Walencja, Alicante i Murcja.

Tegoroczne zbiory w Hiszpanii zaczęły się  o około 2 tygodnie wcześniej ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Wydajność również ze względu na pogodę była wyższa, niż w ubiegłych latach. Nie oznacza to jednak, że sezon słodkich ziemniaków  będzie bardzo udany. Producenci są zaniepokojeni bardzo niskimi cenami.

Producentów niepokoi również bardzo rosnąca produkcja zarówno ziemniaków konwencjonalnych i  ekologicznych. Jeśli chodzi o   uprawy ekologiczne, to można by to zrozumieć, ale w przypadku upraw konwencjonalnych jest to  bardzo „na wyrost”.

W ostatnich latach  bataty bardzo zyskały na popularności, ale straciły na cenie. Zyski nie są już tak duże, a uprawy tak opłacalne, jak kiedyś.