Dereń jadalny coraz bardziej popularny

Dereń jadalny należy obecnie do najmodniejszych trendów kulinarnych na Podkarpaciu. Jak podaje portal SadyOgrody.pl owoce derenia znane były w naszym kraju już od stuleci, jednak ostatnio  były nieco zapomniane. Być może ze względu na cierpki smak owoców.

Obecnie dereń znajduje  szerokie zastosowanie. Używany jest przy produkcji lodów i deserów,  wyrobów czekoladowych, konfitur oraz kiszonek.

Rośnie głównie na Podkarpaciu, a w innych rejonach kraju  bardzo trudno go dostać. Jak podaje portal SadyOgrody.pl tworzone są nawet listy kolejkowe i  sprzedawcy oferują owoce derenia tylko na zapisy. Za kilogram owoców z pestką trzeba zapłacić między 20 a 30 zł.

Podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej Fruit PRO była szeroko omawiana kwestia uprawy derenia jadalnego w Polsce. Dereń jadalny ma szansę trafić do większych nasadzeń,  z uwagi na stosunkowo łatwą uprawę. Dużym plusem jest  wytrzymałość krzewów na mróz i wiosenne przymrozki oraz stosunkowo niewielka podatność na choroby i szkodniki. Przeciętne ceny za owoce tego gatunku są wysokie i kształtują się na poziomie 15-20 zł/kg.

Obecnie trwają prace nad wyhodowaniem  odmiany o owocach, które miałyby określony kształt i rozmiar. Takie prace prowadzone są również  w innych krajach Europy, m.in. na Ukrainie, w Słowacji, Bułgarii, Austrii i w Niemczech.

Kolekcję odmian derenia jadalnego można zobaczyć w Polsce  na terenie Arboretum w Bolestraszycach (przy granicy z Ukrainą, niedaleko Medyki).