Pitahaya uprawiana w Hiszpanii?

Egzotyczna pitahaya (Pitaya, Dragon Fruit)  ma szansę stać się europejskim owocem za sprawą plantatorów z Malagi, którzy uznali, że uprawa pitai w Hiszpanii ma wielką szansę powodzenia. Największymi producentami tego owocu  jest  Nikaragua, Kolumbia, Ekwador, Wietnam, Tajlandia, Malezja i Izrael.

Owoc ten wygląda niezwykle efektownie. Jaskrawe kolory skórki znakomicie kontrastują z biało –czarnym miąższem. Jednak nie to skłoniło hiszpańskich plantatorów do idei  uprawy pitai. Powodem ich zainteresowania owocem są właściwości prozdrowotne, jakie ten owoc posiada. Podobno istnieją badania na temat jego antyrakowych właściwości. Ponadto jest bogaty w żelazo, wapń i fosfor,                        a także w różnego rodzaju witaminy.

Rośliny mają bardzo dużą tolerancję na brak wody, jednak są bardzo wrażliwe na mróz i niskie temperatury. Z każdej rośliny można zebrać około stu kilogramów owoców.

Planowana plantacja pitai jest na razie jedyną w Hiszpanii i będzie realizowana w ramach programu eksperymentalnego.

Pitaya jest zwykle spożywana na surowo, Jest znakomitym dodatkiem do koktajli oraz bardzo efektownym elementem dekoracyjnym deserów i przekąsek. Jest słodka. W 90 % składa się z wody.