Czas na jabłka Fuji

Właśnie rozpoczął się w Chinach zbiór czerwonych jabłek Fuji. Przypuszczalnie sezon ten będzie bardzo porównywalny z sezonem  ubiegłorocznym.

W chwili obecnej zaobserwowano lekki spadek cen wczesnych odmian: Gali, Red General i Red Star.

Ceny powinny utrzymać się na poziomie ubiegłorocznym lub nieco spaść.  Przewidywania są tez takie, że  kupujący będą bardziej  zwracać uwagę na jakość jabłek. W związku z tym może pojawić się rozbieżność w cenie, spowodowana tym, że producenci będą chcieli pozbyć  się jabłek słabszej jakości i będą zmuszeni  sprzedawać je po  obniżonych cenach.

Eksperci szacują, że tegoroczny plon będzie większy, niż w zeszłym roku.  Ceny otwierające sezon będą nieco wyższe, lecz z czasem, gdy na rynku pojawią się jabłka o zróżnicowanej jakości ich cena powinna spaść.
Drzewa Fuji wyhodowane były w Japonii, Odmiana wyjściowa Fuji oraz coraz bardziej popularne mutanty tej odmiany są chętnie sadzone w Europie i naturalnie w Polsce. Drzewa odmian z grupy Fuji dobrze plonują, wcześnie wchodzą w pełnię owocowania, a ich owoce są cenione za wysokie walory jakościowe i smakowe. W polskich warunkach klimatycznych  owoce tej odmiany dojrzewają w trzeciej dekadzie października. Najbardziej rozpoznawalny jest naturalny mutant odmiany Fuji – Fuji Kiku. Owoce tego mutanta Fuji występują na świecie pod marką Kiku