Pomidory w Anglii dostępne przez cały rok

Jak informuje FreshPlaza brytyjskie pomidory będą dostępne przez cały rok. A to dzięki wprowadzanej właśnie technologii oświetlania szklarni przez całą zimę światłem LED. Dzięki temu rynek brytyjski będzie w mniejszym stopniu uzależniony od  Hiszpanii, Południowej Afryki i Turcji.

Wspomniana technologia skutecznie usuwa wpływ pogody na uprawy w szklarni i kończy sezonowość w uprawach. Na rynku brytyjskim są już dostępne sałaty uprawiane przy użyciu tej technologii.

Technologia oświetlania światłem LED w szklarniach uprawiających pomidory jest już stosowana na  około 12 ha upraw. Jasnoróżowe światło LED nie tylko zapewnia naturalne światło dzienne, dzięki czemu rośliny mogą być uprawiane przez cały rok. Jest również kilka dowodów na to, iż rośliny w taki właśnie sposób „wzbogacane” zawierają dwukrotnie większą ilość witaminy C niż pozostałe.

Technologia ta jest stosunkowo tania, a zatem produkcja roślin w ten sposób jest opłacalna ekonomicznie. Więcej rodzimej produkcji oznacza mniej importu i problemów z tym związanych: logistyka, transport, czy tez zmiany kursów walut.

Fakt, że rolnicy mogą produkować uprawy przez cały rok, oznacza, że ​​rynek brytyjski jest coraz mniej uzależniony od produktów zagranicznych. W ubiegłym roku region Morza Śródziemnego bardzo dotkliwie odczuł skutki złej pogody, przez co znacznie ograniczony był dostęp do świeżych sałat.

Uprawa sałat pod diodami LED w szklarniach trwa zaledwie 35-40 dni, co w porównaniu do 112 dni                na zewnątrz w polu daje znaczną przewagę uprawom szklarniowym. W rezultacie wydajność jest prawie trzy razy wyższa w ciągu okresu 12 miesięcy. Już w chwili obecnej wielkie koncerny spożywcze                               i naukowcy z Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Japonii pracują nad wieżowcami i magazynami, które                    w środku miast mogą uprawiać duże ilości świeżych produktów przy użyciu nowoczesnych technologii.