Są już młode buraki obcinane

Na hurtowym rynku świeżych warzyw pojawiły się pierwsze w tym roku młode buraki ćwikłowe obcinane.

Nowy sezon dla buraków ćwikłowych wystartował już definitywnie. Po buraczkach sprzedawanych na pęczki, na rynek trafiły pierwsze partie młodych buraków obcinanych. Teraz najpewniej będziemy świadkami szybkiego zwiększania się podaży tych warzyw, a co za tym idzie równie dynamicznego spadku ich hurtowych cen.

Oczywiście to dopiero początki sezonu i na krajowym rynku hurtowym wciąż dostępne są jeszcze buraki ze zbiorów zeszłorocznych. Ich podaż jest już jednak mocno ograniczona, a do tego są spore problemy z jakością po długim zimowo – wiosennym przechowywaniu.

To, jak małe były już zapasy ładnych buraków widać było po ich cenach, które w dużym hurcie sięgały 90 groszy za kilogram, a w hurcie małym przekroczyły złotówkę. Teraz jednak ceny te mocno spadły, do 50 – 60 groszy. Co jest wynikiem pojawienia się buraków z nowego zbioru. Ceny tych ostatnich też już zresztą spadają. Obecnie buraczki w pęczkach oferowane są po 1,50 – 2,00 złote za pęczek, a młode buraki obcinane, chociaż dopiero od niedawna na rynku obecne, już zdążyły potanieć z 3,50 zł/kg do zł/kg.

Dynamiczny spadek cen to zjawisko typowe dla tych warzyw. Jeśli nie zadziałają jakieś nadzwyczajne czynniki (głównie chodzić tu może o pogodę). To do końca bieżącego miesiąca ceny w dużym hurcie powinny zejść w okolicę złotówki za kilo.