Ukraina. Ulewne deszcze negatywnie wpłynęły na jakość i ceny ziemniaków

Ukraińscy producenci ziemniaków są poważnie zaniepokojeni sytuacją. Według analityków projektu EastFruit, z powodu ulewnych deszczy, które zaobserwowano w większości kraju, jakość ziemniaków gwałtownie się pogorszyła. Szczególnie ucierpiała produkcja południowych regionów kraju (region Chersoński), gdzie ziemniaki zaczęły gnić na polach.

Dziś ukraińscy producenci ziemniaków są zmuszeni niemal codziennie korygować ceny swoich produktów, aby sprzedać zbiory. W tej chwili główną ofertą na rynku ukraińskim są ziemniaki nienadające się do przechowywania, a biorąc pod uwagę gwałtowne pogorszenie cech jakościowych tych produktów, należy je jak najszybciej sprzedać. Jednocześnie zauważalnie spadł również popyt w tym segmencie, gdyż końcowy konsument często nie jest zadowolony z wyglądu oferowanych ziemniaków.

Ukraińscy producenci z regionu Chersonu oferują ziemniaki po 3-4 UAH / kg (0,11-0,15 USD / kg). Tak niska cena wymusza również na producentach z innych obszarów, gdzie są ziemniaki lepszej jakości, obniżać ceny swych produktów. Tak więc dziś ziemniaki trafiają do sprzedaży po 4-7 UAH/kg (0,15-0,26 USD/kg), czyli średnio o 16% taniej niż tydzień wcześniej.

Jednocześnie, według  ukraińskich prognostów pogody, deszcze na terenie kraju potrwają do końca tego tygodnia. Większość ukraińskich rolników zgadza się, że ceny ziemniaków raczej nie wzrosną do końca sierpnia, dopóki nie zaczną zbierać ziemniaków nadających się do przechowywania.

Źródło: www.east-fruit.com