Koniec sezonu na polską truskawkę

Tegoroczny sezon handlowy krajowej truskawki deserowej powoli zbliża się do końca. Oczywiście mamy tu na myśli handel hurtowy na większą skalę. Jak co roku na rynku dostępne będą niewielkie ilości późnych odmian.

Bieżący sezon był raczej trudny. Na początku duże opóźnienie spowodowane wiosennym chłodem. W związku z tym podaż truskawki w maju i czerwcu pozostawała relatywnie niska, a w konsekwencji jej ceny w dużym hurcie kształtowały się na wysokim poziomie. W maju był to poziom wyższy niż w poprzednich latach.

Później podaż truskawki znacznie wzrosła, ale z powodu upałów na początku lipca oraz ulewnych deszczy i gradobicia jakość owoców uległa znacznemu pogorszeniu. To zaś znalazło swoje odbicie w zmniejszonym popycie i spadku cen.

W konsekwencji ceny truskawki deserowej w lipcu spadły poniżej poziomu z ostatnich lat i końcówka sezonu 2021 wygląda słabo. Obecnie ceny te to najczęściej przedział 4,00-6,50 zł/kg, czyli nieco wyższy niż w ostatnich dniach, ale nie zmienia to ogólnej oceny sytuacji.

Źródło: www.fresh-market.pl