Inwazyjne algi z Cieśniny Gibraltarskiej wykorzystywane do produkcji opakowań na owoce i warzywa

Projekt Algae-Copack ma na celu przekształcenie azjatyckiej brunatnicy, gatunku inwazyjnego, który pojawił się u wybrzeży Cieśniny Gibraltarskiej kilka lat temu i rozprzestrzenia się bez kontroli, w surowiec do produkcji zrównoważonych i biodegradowalnych tacek do pakowania owoców. i warzywa. W projekcie bierze udział  spółdzielnia z Kadyksu.

Nowe opakowanie zastąpi tacki ze spienionego polistyrenu, których spółdzielnia obecnie używa do pakowania swoich produktów. Jak wypowiadają się uczestnicy projektu „Projekt ma na celu przekształcenie problemu w rozwiązanie”.

Uczestnicy projektu wypowiadają się , że projekt ten przyniesie wartość dodaną algom, które dotarły do ​​wybrzeży prowincji, które obecnie nie mają wartości ekonomicznej. Zaprezentowali również jeden z prototypów, które już stworzyli, który jednak wciąż wymaga ulepszeń. Prototyp składał się z małego brązowego pudełka w kolorze alg, ale nadal jest dość trudno zastąpić nim używane dotychczas tacki. Cały czas trwają prace nad nowymi, biodegradowalnymi tackami do dystrybucji i pakowania warzyw   i owoców, a wyników należy spodziewać się za około 2 lata.

Źródło: www.freshplaza.com