Trudny sezon dla plantatorów maliny

Choć sezon maliny jeszcze trwa, już dziś można powiedzieć, że był to sezon trudny lub bardzo trudny. Niesprzyjające warunki pogodowe wpłynęły zarówno na wielkość zbiorów jak na koszty produkcji, związane z drogimi opryskami przeciwko szkodnikom. Oczywiście, jak zawsze, wszystko zależy  od rejonu Polski. Jak zwykle będą zadowoleni plantatorzy, niezadowoleni, ale chyba spora część z nich zakończy sezon na „zero”.

Jak podaje portal Fresh Market 7-8 zł to średnia cena za owoc dla plantatora, aby można uznać sezon za opłacalny. Nie ma tu mowy o kosztach związanych z samym zbiorem, a z tym są największe problemy. Brak pracowników do zbiorów to bolączka, która dotyka ostatnio coraz większej liczby plantatorów owoców miękkich i jagodowych.

W hurcie ceny maliny oscylowały od  15-16 zł nawet do 25- 28 zł/kg. Takie ceny musiały powstrzymywać wielu kupujących. Plantatorom pozostają punkty skupu, jednak ceny tam są zupełnie innego rzędu. Za malinę na pulpę – ok. 5 zł, za malinę ekstra do mrożenia – 7 zł.

Źródło: www.fresh-market.pl