Jaki będzie tegoroczny sezon truskawkowy?

Powołując się na informacje Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ),  zamieszczone na portalu www.sadyogrody.pl  nie powinien być zły, a na pewno nie gorszy niż w roku ubiegłym, choć 2019 rok nie był rokiem najlepszym dla polskiej truskawki. Zebrano wtedy  175 tys. t. Dla porównania  w latach wcześniejszych pozyskiwano  nawet 195 tys. t. Wszystko, jak zwykle, zależy od pogody.

Eksperci IERiGŻ  stwierdzają, że nasadzeń truskawek z roku na rok przybywa, gdyż ostatnie lata pokazują, że jest to produkcja opłacalna. Jednak pogoda czasem płata figle i straty bywają często nie do naprawienia. Na razie jednak przymrozki nie wyrządziły plantacjom truskawek znaczących szkód. Problemem  może okazać się długotrwała susza lub zbyt mokra, deszczowa pogoda.

W naszych polskich realiach jest również problem pracowników do zbierania truskawek. Zajecie to należało głównie do pracowników z Ukrainy, a jak wiemy w czasie pandemii, bardzo duży odsetek Ukraińców wyjechał z Polski. Nie wszyscy jednak mogli wrócić, choć właśnie dla nich są wyjątkowe ułatwienia przy powrotach do pracy w gospodarstwie ( szczególnie mowa tu o plantacjach truskawek).

Eksperci IERiGŻ oceniają obecny sezon z dużą dozą rezerwy. Początek zbiorów, ze względu na chłodny maj, jest opóźniony o ok. 10 dni. Wysyp truskawek powinien więc nastąpić pod koniec przyszłego tygodnia. Wraz z rosnącą podażą  cena musi spadać. W chwili obecnej ceny zależą od odmiany i jakości truskawek. Słabsze odmiany można kupić już za 7 zł/ kg.  Lepsze jakościowo i smaczniejsze kosztują              10-12 zł/ kg.  Nna razie ceny truskawek deserowych są wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jeżeli chodzi o skup przemysłowy, to dopiero się on rozpoczyna. Obecnie ceny skupu są zbliżone do cen ubiegłorocznych. Za truskawki z szypułką na sok cena skupu jest na poziomie 2,25 zł/kg, a do mrożenia – 3,9-4,45 zł/kg.

Eksperci oceniają, że ceny skupu raczej nie będą wyższe niż w 2019 r. W ubiegłym roku średnia cena skupu truskawek do mrożenie wyniosła 4,50 zł/kg, a na koncentrat -2,65 zł/kg.

Źródło: www.sadyogrody.pl