Komisja Europejska aktualizuje listę żywności podlegającej kontroli

Zaostrzone będą kontrole dotyczące tureckich owoców cytrusowych importowanych do UE

Komisja Europejska (WE) umieściła tureckie owoce cytrusowe w wykazie żywności z krajów trzecich, które zostaną poddane surowszym tymczasowym kontrolom przy wjeździe do Unii Europejskiej. Ta decyzja została podjęta po wykryciu pozostałości pestycydów w różnych partiach pomarańczy, mandarynek, klementynek z tego kraju.

Lista produktów podlegających surowszym kontrolom granicznym jest weryfikowana co sześć miesięcy. Zmiany są wprowadzane na podstawie najnowszych powiadomień o incydentach wykrytych przez system szybkiego ostrzegania o żywności i paszy (RASFF).

Oprócz pozostałości pestycydów jako zagrożenie dla zdrowia zgłasza się także obecność salmonelli, aflatoksyn, barwników, rodaminy B, ochratoksyny A, cyjanku i siarczynów.

Nasilenie kontroli urzędowych będzie miało również zastosowanie do następnych partii suszonych winogron i granatów tureckich, pakistańskich przypraw, fasoli kenijskiej, nasion sezamu z Sudanu i Ugandy oraz papryk (z wyjątkiem słodkiej) z Indii i Pakistanu.

Nowa lista obejmuje także orzeszki ziemne z Boliwii, Egiptu, Ghany, Madagaskaru, Stanów Zjednoczonych i Chin, czarny pieprz z Brazylii, liście pietruszki z Wietnamu, szafran z Etiopii  i liście curry z Indii.

KE postanowiła jednocześnie ograniczyć kontrole serbskich malin oraz moreli i cytryn w puszkach produkowanych w Turcji, ponieważ „dostępne informacje wskazują na zadowalający stopień ogólnej zgodności z odpowiednimi wymogami bezpieczeństwa UE”.

www.freshplaza.com