Jaki będzie sezon owoców pestkowych?

Podobno nieprzewidywalny, a to z powodu powszechnej niedostępności siły roboczej.

Grecja. Przewiduje się, że w Grecji nastąpi średni sezon produkcji brzoskwiń i nektaryn, przy wielkościach zbliżonych do wielkości z 2019 r. Oczekuje się, że sezon rozpocznie się tydzień później niż w ubiegłym roku, ze względu na deszcze, mróz i niskie temperatury, które nastąpiły po łagodnej, suchej zimie. Główny problem w tym roku dotyczy pracowników sezonowych, ponieważ pracownicy z Albanii nie mogą wrócić do Grecji z powodu kryzysu Covid-19. Grozi to poważnym problemem w tym sezonie. W wyniku spadających cen sady brzoskwiniowe maleją w Grecji, a powierzchnia przeznaczona na nektaryny nieznacznie rośnie.

Hiszpania. Dostępność siły roboczej pozostaje w tym roku największym problemem hiszpańskich producentów, a regiony takie jak Aragonia i Katalonia zależą od dużej zagranicznej siły roboczej, która jest obecnie niedostępna. Niektórzy wzywają rząd do przyjęcia środków umożliwiających pracownikom ze strefy Schengen powrót do gospodarstw i pakowni, tak jak zrobiły to kraje europejskie, w tym Niemcy. W połączeniu z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa przewiduje się, że takie problemy związane z pracą spowodują dodatkowe koszty produkcji w wysokości 20-30 procent w sadach i pakowniach.

W Katalonii wczesne wiosenne przymrozki spowodowały bezpośrednie uszkodzenie niektórych owoców i wpłynęły na rozwój innych. Chociaż obecnie nie są dostępne żadne dane, oczekuje się, że wolumeny zmniejszą się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Włochy. Po łagodnej zimie i dobrej pogodzie do marca powtarzające się przymrozki pod koniec marca i na początku kwietnia znacząco wpłynęły na uprawy w północnych Włoszech. Odnotowano także uszkodzenia spowodowane mrozem na południu, zwłaszcza w Kampanii, ale wpływ w środkowych i południowych obszarach produkcji jest ogólnie ograniczony.

W regionach południowych oczekuje się, że produkcja w 2020 r. będzie nieco niższa niż w 2019 r. Z drugiej strony spadek produkcji w regionach północnych wydaje się być bardziej znaczący ze względu na zmniejszenie powierzchni i ograniczone plony z powodu mrozu. Na północy zbiory są kilka dni przed terminem.

Francja. Wczesne wskazania sugerują, że rozmiary owoców mogą być wyższe niż normalnie. Producenci mają nadzieję, że będą w stanie oferować standardowe ilości i rozmiary od początku zbiorów, które planowane są  w połowie czerwca i tym samym będą w stanie uniknąć takiej samej nadwyżki jak pod koniec ubiegłego sezonu.

www.fruitnet.com