Coraz słabsza cebula, choć popyt ciągle jest

Holandia. Coraz mniej na rynku dobrych jakościowo partii cebuli, a może raczej dobre partie są, ale coraz mniejsze. Cebula po prostu się starzeje i kiełkuje. Stąd tez różnice cenowe poszczególnych partii nawet 0,02 € lub 0,03 €/ kg. Zapotrzebowanie jest stosunkowo duże.  Klasa I sprzedaje się dobrze w krajach takich jak Niemcy, Włochy i Brazylia. Kraje Europy Wschodniej, takie jak Węgry, Rumunia, Bułgaria i Polska, są również dość dobrymi odbiorcami dla cebuli holenderskiej.

Wpływ koronawirusa na rynek cebuli pozostaje ograniczony. Po ogłoszeniu pierwszych ograniczeń popyt gwałtownie wzrósł. Później sytuacja nieco się uspokoiła, a teraz popyt  znów rośnie.

Jeśli chodzi o nowy urodzaj, to sucha pogoda dała się we znaki plantatorom, ale na szczęście ostatnie deszcze trochę podratowały sytuację. Przewiduje się, że nowa cebula powinna pojawić się o czasie.

Polska. Redakcja portalu fresh-market.pl ocenia obecną sytuację na rynku cebuli w Polsce ( ocena pod kątem cenowym) jako nie najgorszą. Według ich danych średnia cena dla cebuli kalibrowanej i pakowanej w worki, wynosi 1,30 zł/kg i jest czwartą najwyższą wartością w historii ostatnich jedenastu sezonów. Eksperci portalu zwrócili również uwagę na fakt, iż od pewnego czasu ceny cebuli w polskim dużym hurcie spadają. A przecież naturalnym zjawiskiem jest zwyżka cenowa w końcowej fazie sezonu, przy ograniczonej podaży Obecnie takiej sytuacji nie mamy. Ceny sprzedaży kształtują się w przedziale 1,10-1,50 zł/kg, zależnie od kalibru i jakości. Analitycy portalu zauważyli, że to średnio o 103 procent mniej w stosunku do kwietniowego szczytu cenowego.

Na  rynku polskim jest już dostępna młoda cebula importowana z Macedonii w cenie powyżej 2,00 zł/kg, ale to będzie się bardzo szybko zmieniało.

www.freshplaza.com

www.fresh-market.pl