Po raz kolejny – czerpmy z natury

Ostatnio  na forach społecznościowych głośno jest o „szczególnych” właściwościach  witaminy D, która ma znacząco przyczynić się, miedzy innymi, do budowania naszej odporności. Przyjrzyjmy się więc jej bliżej.

Witamina D to witamina wyjątkowa. W ustroju pełni raczej rolę prohormonu niż witaminy. Jako jedna z nielicznych może być syntetyzowana w organizmie człowieka i powstaje w komórkach naskórka w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. W świetle badań jednak blisko 90% populacji naszego kontynentu ma za niskie stężenie witaminy D. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt małą ilość dni słonecznych, ale także nadużywanie przez nas kremów  z filtrami, ale przede wszystkim spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach, zamiast na słońcu. Dobrą praktyką jest uzupełnianie deficytu witaminy D za pomocą suplementów …. Ale czy nie lepiej, smaczniej i zdrowiej byłoby sięgnąć po naturalne źródło witaminy D, jakim są chociażby smaczne i aromatyczne grzyby.

Generalnie grzyby można uznać za dobre źródło witamin z grupy B. Niektóre gatunki pod względem jej zawartości nie ustępują niektórym produktom zbożowym, a także mięsu, które uważane jest za dobre źródło tych witamin. Na przykład 100 g świeżych pieczarek pokrywa w około 30% dobowe zapotrzebowanie na niacynę i w około 40% na ryboflawinę. Ponadto grzyby zawierają pewne ilości witaminy C,  witamin z grupy B, witaminy D oraz E. Niektóre gatunki o zabarwieniu pomarańczowym, np. pieprznik jadalny, czyli  popularna kurka, są źródłem prowitaminy A.

Ale wróćmy do witaminy D. Podstawową jej rolą jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i mineralizacji kości oraz zębów. Ponadto przypisuje się jej działanie immunomodulujące i przeciwdepresyjne. Ma również korzystny wpływ na układ hormonalny, sprzyja podniesieniu poziomu testosteronu  i produkcji insuliny, poprawia wrażliwość insulinową. Zwiększenie podaży witaminy D często zaleca się w przypadku występowania chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Jedzmy więc grzyby…na zdrowie.

.

Źródło: www.freshplaza.com

              www.ncez.pl