Szparagi z koronawirusem w tle

Jak podaje portal www.sadyogrody.pl z powodu koronawirusa spodziewane są duże problemy przy zbiorze szparagów. Mowa tu przede wszystkim o regionie Nadrenii Północnej-Westfalii,  który skupia największe hodowle szparagów w Niemczech. Przez zamknięcie granic nawet 5 tys. pracowników sezonowych z Polski może nie dotrzeć na niemieckie uprawy.

Polacy przyjeżdżają do zbioru szparagów już od 15 lat. Można powiedzieć są to stali pracownicy. Niestety w obecnej sytuacji ograniczenia w podróżowaniu oraz sytuacje indywidualne, jak chociażby opieka nad dziećmi, czy też zwykła ludzka obawa przed zachorowaniem sprawiają, że brak będzie na pewno rąk do pracy. O rodzimych pracowników nie jest łatwo, chociaż płaca  przy szparagach przewyższa minimalne wynagrodzenie w Niemczech.

Rolnicy obawiają się nie tylko braku rąk do pracy, ale również braku zamówień. Nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja dotycząca epidemii koronawirusa. Gdy restauracje są zamknięte, potrzeba znacznie mniej szparagów.

Parę słów o uprawie szparagów na świecie. Największym producentem szparagów są Chiny. Uprawiane są one na powierzchni 65 tys. ha. Ponad 95 % zbiorów szparagów jest przeznaczone do przetwórstwa.  Drugim pod względem powierzchni upraw szparagów krajem na świecie są Niemcy. Uprawiają oni szparagi na powierzchni  około 24 tys. ha, a w przeciwieństwie do Chin 95 proc. łącznych zbiorów trafia tam do bezpośredniej konsumpcji. Trzecim światowym producentem o największym obszarze upraw jest Peru  z 26,2 tys. ha upraw, czwartym zaś Meksyk – nieco poniżej 17 tys. ha. Wymienione wyżej 4 kraje, to czołowi producenci szparagów na świecie. 

Poza wymienionymi już czołowymi producentami światowymi wymienić trzeba Hiszpanię z 9 tys. ha upraw oraz  USA  z 8 tys. ha w oraz 6 tys. ha we Francji i po 3 tys. w Grecji i we Włoszech.

W Polsce szparagi są coraz bardziej popularne i popyt na nie systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o uprawy, to Polski Związek Producentów Szparaga (PZPS) mówi o kilku tysiącach ton zbieranych szparagów z zachowaniem tendencji wzrostowej.

Źródło: www.sadyogrody.pl