Cebula żółta, czerwona i różowa

Fresh Plaza donosi, że to dobry moment dla holenderskiej różowej cebuli. A to za sprawą braku tej cebuli w Indiach. Różowa cebula jest skrzyżowaniem białej i czerwonej cebuli i stała się coraz bardziej popularna w ostatnich latach. Ten produkt pozostaje jednak rynkiem niszowym.

Za sprawą holenderskiej marki własnej -cebula Flamingoo jest ona  bardziej rozpoznawalną cebulą, niż dotychczas. W marketach holenderskich można ją znaleźć, ale nie jest to łatwy produkt do handlu. Ponoć różowa odmiana cebuli istnieje od dawna, ale nigdy nie byłą ona produktem interesującym dla klientów. Firma, która w Holandii wprowadziła na rynek różową cebulę eksportuje cebulę w ogóle do 70 krajów, z czego Jak twierdzi właścicieli marki własnej Flamingoo, zapotrzebowanie na różową cebulę jest ograniczone do kilku krajów, w których ludzie jedzą tę cebulę. Z 70 krajów, do których firma eksportuje swoje produkty, tylko 5 krajów wykazało zainteresowanie odmianą różową.

 Różowa odmiana cebuli jest mniej ostra niż żółta cebula, a podobna jest wyglądem do cebuli czerwonej. Jak twierdzą znawcy, różowa cebula ma również zupełnie inną teksturę. Różowa cebula jest  droższa niż inne cebule. Ale jest również droższa w uprawie. Jest więcej odpadów, a jej sprzedaż jest mniej opłacalna.

Różową cebulę można uprawiać w dowolnym miejscu w Holandii. Jeśli chodzi o ziemię, to nie jest ona zbyt wymagająca. Te cebule są uprawiane również w innych krajach europejskich. Włochy, Francja i Wielka Brytania uprawiają jednak tylko cebulę różową na lokalnych rynkach. Nie eksportują jej.

Źródło: www.freshplaza.com