Po raz kolejny – jedzmy zielone!

Fresh Plaza podaje, że według badań opublikowanych w ostatnim tygodniu w czasopiśmie Neurology przeciwutleniacz występujący w prawie wszystkich owocach i warzywach, oraz w herbacie  może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Uczestnicy badania, którzy spożywali żywność zawierającą najwięcej flawonolu w ciągu sześciu lat, byli o 48% mniej podatni na rozwój demencji w wyniku choroby  Alzheimera niż uczestnicy, którzy spożywali  takiej żywności najmniej.

Naukowcy twierdzą, że flawonole znajdują się w pigmentach roślinnych i są znane z korzystnego wpływu na zdrowie. Wśród produktów zawierających flawonol, które okazały się najbardziej pomocne w walce o nasze zdrowie były jarmuż, fasola, herbata, szpinak i brokuły.

Wyniki sugerują, że spożywanie większej ilości owoców i warzyw oraz picie większej ilości herbaty może być dość niedrogim i łatwym sposobem na powstrzymanie demencji, spowodowanej chorobą Alzheimera.

Ilości flawonoli, które znajdują się w owocach, warzywach i roślinach leczniczych mogą znacznie się różnić w zależności od odmiany, warunków uprawy i sposobu zbioru. W przypadku suchej masy owoców największe ilości znajdują się w truskawkach (357,5 mg/100 g), a najmniej w jabłkach (46 mg/100 g). Wśród warzyw największe ilości flawonoli w suchej masie zawiera szpinak i kalafior (odpowiednio 172 i 160 mg/100 g). Duże ilości flawonoli zawartych jest w cebuli (35–120 mg/100 g) i jarmużu (30–60 mg/100 g). Im bardziej zielone są liście, tym więcej zawierają flawonoli.

Skuteczna pomoc w walce z demencją to nie wszystko. Trwające 8 lat badania, przeprowadzone na 180 tysiącach osób, wykazały, że spożywanie flawonoli może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Źródło: www.freshplaza.com.