Guanabana, soursop, graviola…. może wkrótce z Europy?

Owoc, który wygląda jak przerośnięte, kolczaste awokado najczęściej spotykany pod nazwami: guanabana, graviola i soursop. W Polsce znana jest pod nazwą flaszowiec miękko ciernisty. Pochodzi z Ameryki Południowej, a w uprawie dostępny jest w klimacie tropikalnym. Najszerzej występuje w Ameryce Środkowej i jest rośliną całoroczną.

Pod zieloną, kolczastą skórką kryje się kremowy, biały miąższ otaczający płaskie, czarne pestki. Miąższ może ciągnąć się w grubsze nitki, tak samo jak w przypadku niektórych odmian dyni. Smak słodki, z nutką kwaskowatą, zbliżony do połączenia banana z ananasem. Zawiera witaminę C niezbędną dla pięknej skóry, odporności organizmu na infekcje i w walce z wolnymi rodnikami. Obecność w miąższu witamin z grupy B wpływa korzystnie na metabolizm i wszystkie procesy życiowe zachodzące w organizmie. Wapń jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów, a dodatkowo w owocu znajdują się też inne minerały, np. fosfor i żelazo.

W prowincji Malaga panują specjalne warunki klimatyczne, które pozwalają jej być jednym niewielu europejskich regionów, w których można produkować owoce tropikalne. W rzeczywistości  region ten stał się już wiodącym producentem awokado i mango w Europie, ale nie są to jedyne owoce tropikalne, które można zbierać na polach Malagi; uprawiane są również inne, mianowicie karambola, pitahaya, marakuja, liczi, longan, pawpaw lub lucuma.

Teraz Instytut Ogrodnictwa Subtropikalnego i Śródziemnomorskiego (IHSM) La Mayora testuje adaptację soursop (Annona muricata); kolejny owoc tropikalny, który wzbudził zainteresowanie niektórych konsumentów ze względu na rzekome korzyści zdrowotne.

Owoc ten,  pochodzący z tropikalnych regionów Ameryki i Karaibów, może ważyć od 2,5 do 4 kg, a drzewo, które go produkuje, może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Te sprzedawane w Hiszpanii są importowane, a ich cena może przekraczać 40 euro za kilogram.

W tym roku La Mayora pozyskała pierwsze okazy soursop wyprodukowane na eksperymentalnej farmie choć jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić zdolności tego gatunku do uprawy właśnie w tym miejscu. Odmiany testowane przez IHSM są uprawiane w ogrzewanych szklanych  i plastikowych szklarniach. Jeszcze kilka lat zajmie analiza organoleptycznych cech różnych odmian owoców, ocena ich wydajności oraz określenie idealnych warunków i technik uprawy.

W Hiszpanii kilka grup naukowych i uniwersytetów prowadzi obecnie badania, aby sprawdzić przypisywane  temu owocowi właściwości zdrowotne.

Źródło: freshplaza@com