Nowy substytut cukru wytworzony z odpadów owocowych

Holenderska firma Fooditive przekształca resztki jabłek i gruszek wraz z kawałkami owoców, które nie nadają się do supermarketów, w słodzik niezawierający substancji chemicznych.

Obecne substytuty cukru są   coraz częściej uważane za rosnące zagrożenie dla środowiska. Sztuczne słodziki, takie jak sukraloza i aspartam, znajdujące się w słodzikach nie są wchłaniane przez nasze organizmy ani całkowicie usuwane przez oczyszczalnie ścieków, co oznacza, że ​​te słodziki trafiają do rzek i oceanów, potencjalnie szkodząc życiu roślin i zwierząt wodnych.

Zwykły cukier trzcinowy z kolei stwarza inne zagrożenia- jego uprawa odbija się  na środowisku, wymagając intensywnego zużycia wody i powodując erozję gleby i zanieczyszczenie spowodowane przetwarzaniem trzciny cukrowej.                                                                                             

Z naturalnymi słodzikami wiążą się inne komplikacje. Na przykład Stevia,  naturalny słodzik pochodzący z rośliny Stevia rebaudiana, ma gorzki posmak, więc firmy produkujące napoje, które używają stewii często mieszają ją z innymi sztucznymi środkami słodzącymi.

Fooditive, założona przez badacza żywności Moayada Abushokhedima, ma być naturalną alternatywą dla innych opcji słodzików w sposób, który jest zdrowy dla naszej planety i naszego ciała. Fooditive do swojej produkcji pozyskuje jabłka i gruszki  pozaklasowe, tzn. te które w żaden sposób nie mogą zostać sprzedane, tym bardziej w  supermarkecie – od lokalnych holenderskich rolników i ekstrahuje naturalną fruktozę w procesie fermentacji. Ostatecznym rezultatem jest bezkaloryczna substancja słodząca – zamiennik.

Źródło: freshplaza@com