Mikro a tak dużo może…

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Pietruszka, jarmuż, kolendra, rzodkiewka, słonecznik, oregano to zaledwie kilka gatunków, które można uprawiać jako mikroliście. Liczba roślin, które nadają się do spożycia w tej formie rośnie z roku na rok.

Pomysł zjadania roślin, gdy jeszcze dojrzewają, pojawił się w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. w wykwintnych restauracjach dodawano je jako aromatyczny i zdrowy dodatek do wielu potraw.

Mikroliście to idealny element dekoracji, ponieważ atrakcyjnie wyglądają na talerzu. Ale to nie jedyna przyczyna, dla której tych produktów stale na rynku przybywa. . Wyniki badań dowiodły, że posiadają wiele właściwości zdrowotnych oraz o wiele wyższe stężenie witamin                                         i mikroelementów niż dojrzałe rośliny. Dlatego też stały się częścią kategorii superfood oraz składnikiem zdrowego odżywiania.

Oto kilka przykładów mikro listków i ich nieprzecenionych zalet:

Mikro amarantus, dzięki zawartości betalainy ma piękny purpurowy kolor. Listki tej rośliny mogą zatem pełnić rolę naturalnego barwnika potraw. Mikro amarantus to cenne źródło żelaza, magnezu oraz kwasu foliowego. Warto włączyć go do swojej diety ze względu na właściwości odżywcze, ponieważ jest istną skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Liście groszku czepnego smakiem przypominają strąki  groszku cukrowego. To świetna alternatywa dla osób, które nie mogą jeść nasion roślin strączkowych. Liście w porównaniu do nasion są  bardziej lekkostrawne, a dodatkowo obfitują w naturalny magnez i kwas foliowy. Listki te są słodkie, chrupiące i można go używać do dekorowania potraw takich jak zupy kremy, wegańskie pasty lub mogą stanowić samodzielna przekąskę.

Mikro listki rzodkiewki, chociaż wyglądają niepozornie i delikatnie, skrywają w sobie moc.. Wszędzie tam, gdzie nie bardzo pasuje dodać korzeń rzodkiewki, listki sprawdzą się doskonale. Listki rzodkiewki charakteryzują się wysoką zawartością błonnika, kwasu foliowego, witaminy C, wapnia, żelaza i magnezu. Wykazują również działanie przeciwnowotworowe oraz stymulują usuwanie metali ciężkich z organizmu.

https://allaboutlife.pl/

https://krosagro.com/pl/