Akebia – czekoladowa winorośl

Ten fioletowy egzotyczny owoc pachnie czekoladą. To nie jest powszechny owoc, który można znaleźć w każdym supermarkecie.
Roślina pochodzi z północy Japonii, Chin i Półwyspu Koreańskiego. Ponieważ jego kwiaty pachną czekoladą, roślina jest również nazywana winoroślą czekoladową.


Owoce najczęściej zebrane są po 2-6 w płaskie owocostany, złożone z dużych, pękających podłużnie jagód. Długość pojedynczej jagody może dochodzić nawet do 13 cm, przy szerokości 5 – 7 cm. Owoce są fioletowo-zielone, owalne, przypominają serdelki. Po dojrzeniu podłużnie pękają, ukazując czarne nasiona w białym, przeźroczystym i galaretowatym miąższu. Miąższ, po oddzieleniu pestek, nadaje się do spożycia, jest słodkawy, przypomina w smaku melona.
W prefekturze Akita w Japonii ludzie używali nasion akebii do produkcji oleju o właściwościach antyseptycznych. Owoc dojrzewa jesienią, co czyni go symbolem sezonu w Japonii.
W naszych warunkach klimatycznych z powodzeniem można uprawiać dwa gatunki akebii – rzadko spotykaną akebię trójlistkową, oraz bardzie popularną i w ostatnich latach częściej sadzoną akebię pięciolistkową. Owoce jednak zawiązują się niezwykle rzadko.

Źródło: www.freshpaza.com
www.zszp.pl