Awokado w naszej diecie

Naukowcy odkryli, że awokado jest cudownym pożywieniem, które może pomóc osobom otyłym w zmianie nawyków żywieniowych. Jest  bardzo pomocne w zwiększaniu zadowolenia z posiłku wśród otyłych dorosłych i zaspokojeniu głodu. Odkrycia sugerują, że proste zmiany diety mogą mieć istotny wpływ na radzenie sobie z głodem i wspomaganie kontroli metabolicznej.

W ramach badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Nutrients naukowcy oceniali fizjologiczne skutki włączenia awokado Hass do diety osób dorosłych oraz jak spożywanie awokado wpływało na zaspokojenie głodu oceniając odczucia tych osób nawet 6 godzin po posiłku. Naukowcy przeprowadzali swe badania na 31 dorosłych osobach z nadwagą.

Naukowcy wykazali, że zmiany w diecie ograniczają wzrosty insuliny i glukozy we krwi, dodatkowo zmniejszając ryzyko cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych poprzez dodanie zdrowych tłuszczów i błonnika do regularnej codziennej diety.

Stwierdzono, że przez lata tłuszcze były główną przyczyną otyłości, a obecnie większa wagę zwraca się na węglowodany pod kątem ich roli w regulacji apetytu i kontroli wagi. Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o optymalną kompozycję posiłków do regulacji łaknienia.

Według in.news.yahoo.com badania wykazały, że posiłki zawierające awokado nie tylko spowodowały znaczne zmniejszenie głodu i wzrost poczucia zadowolenia uczestników, ale także wykazały obecność bardzo ważnego hormonu jelitowego, peptydu o nazwie PYY, który potraktowany został jako pozytywna reakcja organizmu na zmianę sposobu żywienia. Peptyd ten to bardzo ważny stymulant, mający ogromne znaczenie w leczeniu otyłości. Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku wykazano, że dożylne podanie tego peptydu hamuje przyjmowanie pokarmów. Tak więc jest narzędziem bardzo przydatnym do walki z otyłością i zmniejszeniem łaknienia.

Źródło: www.freshplaza.com