Zbiory jabłek i gruszek w Europie

Belgia i Holandia. Jak podaje Service2fruit w ubiegłym tygodniu większość producentów zajęta była zbieraniem gruszki Konferencji. Belgia i  holenderska prowincja Zeeland są właśnie w drugim tygodniu zbiorów, a w rejonach nadrzecznych w pierwszym pełnym tygodniu zbiorów. Wiele firm zaczęło zbiory od  Elstara i Konferencji. Zbiory Konferencji rozpoczęto jednak wcześniej, niż to być powinno, a  przy jabłkach Elstar problemem okazało się wybarwienie, szczególnie przy starszych mutantach. Rozpoczęcie od zbioru gruszek niesie za sobą ryzyko mniejszego kalibru. Za to być może poprawi to rozmiar jabłek, gdyż  owoce  nadal pozostają na drzewach.

Popyt na gruszki pozostaje bez zmian na całkiem niezłym poziomie. To w przeciwieństwie do ubiegłego roku.  Jeśli w przypadku gruszek zbiór jest niższy, to sytuacja ta ma dobre i złe strony – mnie kilogramów do sprzedaży bieżącej, ale wszystko co jeszcze nie zostało  sprzedane, zmieści się w magazynach na  długoterminowe przechowanie. W połączeniu z ciągłym zapotrzebowaniem jest to relaksująca pozycja początkowa. Jakość jest większym wyzwaniem w tym roku. Problemem zapewne będzie wybarwienie i niestety ordzawienia, na które trzeba będzie przygotować klientów.

Polska. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na odmianę Jonagold będzie nadal się utrzymywać.  Tuż przed zbiorami produkcja wydaje się być mniejsza o ponad połowę od normalnej. W rezultacie  sporo jest jabłek większych rozmiarów, z dużym udziałem wielkości 90mm+. Jakość jabłek odmiany Royal Gala jest lepsza. Ze względu na małe zbiory plantatorzy mają dobre oczekiwania w stosunku do tej odmiany. Producenci wybierają właśnie Royal Galę do przechowywania długoterminowego. Popyt na jabłka na rynku krajowym jest wysoki. Szczególnie wczesne odmiany są bardzo poszukiwane, ale nie są łatwo dostępne. Wydaje się, że popyt ten utrzyma się do zbiorów późniejszych odmian, takich jak Champion. Zapotrzebowanie na gruszki również wyraźnie wzrosło od zeszłego tygodnia, co spowodowało zainteresowanie gruszkami holenderskimi, głównie Konferencją.

Węgry. Na Węgrzech wielkość jabłek nie jest taka zła. Zbiory Royal Gali wkrótce się zakończą, a rozpoczną się zbiory odmiany Golden Delicious. Gruszek rodzimej produkcji na rynku węgierskim nie jest zbyt dużo,  a w tym roku produkcja jest jeszcze mniejsza niż zwykle. Dlatego istnieje zapotrzebowanie na zagraniczne gruszki, w tym na Konferencję, głównie holenderską, rzadziej polską.

 Źródło: www.service2fruit