To najlepszy czas na dobrej jakości granaty z Indii

W normalnych warunkach granaty z Indii są dostępne przez około dziesięć miesięcy w roku.  W chwili obecnej w Indiach lato dobiega końca i rozpoczyna się pora deszczowa. Oznacza to, że granaty będą miały lepszą jakość i kolor, który trudno osiągnąć w miesiącach letnich. To jest czas dla wielu eksporterów, aby wyeksportować jak najwięcej granatów, ponieważ w sezonie grudzień-marzec konkurencja jest bardzo duża, o wiele większa niż kiedyś.

Obecny sezon skupia się głównie na rynku Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ Hiszpanie rozpoczęli już sezon, a sezon turecki wkrótce się rozpocznie. Oznacza to, że rynek europejski jest nasycony, dlatego eksport granatów z Indii skupia się głównie na krajach azjatyckich i odbywa się zarówno drogą lotniczą jak i  drogą morską.

Chociaż Europa nie jest interesującym rynkiem o tej porze roku, według ekspertów z branży jest on  niezwykle ważny w dalszej części sezonu.  W przeszłości tzw. ”okno eksportowe” dla granatów z Indii otwarte było prawie 4 miesiące, od grudnia do marca i wtedy rzeczywiście eksportowano bardzo duże ilości granatów do Europy. Ostatnio jednak Turcy znacznie opóźnili sezon, a Peruwiańczycy rozpoczęli swój sezon nieco wcześniej, w wyniku czego w zeszłym sezonie rzeczone „okno” przetrwało tylko trzy tygodnie, zaczynając od piątego tygodnia i kończąc już w 8 tygodniu roku. To jest realny problem, zwłaszcza że wolumen granatów indyjskich znacznie wzrósł w porównaniu do lat poprzednich.

Indyjskie granaty nie są zbyt małe, ale są mniejsze niż w innych krajach produkujących granaty. Tak więc przed indyjskimi producentami jeszcze wiele wyzwań. Podobnie przed eksporterami  – rynek chiński, jako przyszłościowy, bardzo chłonny rynek dla indyjskich granatów. Rząd Indii pracuje obecnie nad zaakceptowaniem indyjskich granatów w Chinach.

Czas kiedy granaty są najwyższej jakości, mają doskonały smak, kolor i odpowiedni poziom Brix’ów pasuje do potrzeb rynku chińskiego – odpowiednio długo przed i po chińskim Nowym Roku. To na pewno duża szansa dla Indii.

 

Źródło: freshplaza.com