Ruszył skup wiśni

Wiśni w tym roku jest zdecydowanie mniej, a to za sprawa niekorzystnych warunków pogodowych. Okaże się, jaki to będzie rok dla producentów, ale popyt na wiśnie jest praktycznie od początku sezonu. Jak podaje serwis www.sadyogrody.pl  na Mazowszu ceny wahają się od 1,00 zł  w przypadku wiśni na tłoczenie,  2,5 zł/kg dla wiśni na mrożenie  i 3,70 zł/ kg dla wiśni z ogonkami. Najpopularniejsze odmiany wiśni to  Groniasta, Lucyna, Sabina, Panda, Debreceni.

Wiśnie są w Polsce bardzo popularnymi  owocami, ale nie wszyscy wiedzą jak bardzo cennymi dla naszych organizmów. Zawierają duże ilości kwasów owocowych i pektyny.  Są cennym  źródłem potasu, wapnia i magnezu, który wzmacnia pracę serca i chroni przed chorobami układu krążenia.

Wiśnie to owoce nisko kaloryczne. Zawierają pektyny, które ułatwiają usuwanie z organizmu toksycznych związków i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Kwasy zawarte w wiśniach korzystnie wpływają na trawienie, a antyoksydanty neutralizują w organizmie działanie wolnych rodników.

Wiśnie cenione są również przy przeziębieniach. Sok z wiśni rozrzedza śluz przy stanach zapalnych dróg oddechowych, obniża temperaturę i działa rozwalniająco przy chronicznych zaparciach. Zdrowa dieta z zawartością wiśni pomaga obniżyć cholesterol, jest źródłem błonnika, zapobiega anemii, wzmacnia odporność, poprawia apetyt i przemianę materii.

 Źródło: www.sadyogrody.pl,

            www.beszamel.se.pl