Sezon truskawkowy w pełni

Skup truskawek do przetwórstwa ruszyły w tym roku nieco później  – pod koniec pierwszego tygodnia czerwca. A to za przyczyną problemów podażowych, które były spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Są rejony, np. Mazowsze, które nie narzekają na braki wody, ale za to  borykają się z pleśnią, w innych rejonach plantacje wymagają nawodnienia, ponieważ susza nie odpuszcza.

Jak podają eksperci portalu Fresh Market najwcześniej ruszył skup truskawki na tłoczenie z ceną startową 2,00 zł/kg. Teraz ceny kształtują się na poziomie 2,50 – 2,70 zł/kg i rosną. Truskawki z szypułką (ale nie na soki) osiągają cenę 2,80 zł/kg. Natomiast skup truskawki bez szypułki, który wystartował z poziomu 4,00 zł/kg, teraz dochodzi do 4,50 zł/kg.

Jeśli chodzi o truskawkę deserową, to cena spada, ale dość wolno. Pod koniec 23 tygodnia ceny truskawek  w hurcie kształtowały się  na poziomie  4,00 – 5,50 zł/kg, a w obecnym tygodniu  3,00 – 4,00 zł/kg.

Podaż jest mniejsza z powodu niesprzyjającej pogody i może nawet stać się tak, że sezon zakończy się szybciej niż przypuszczamy. A ceny zamiast spadać poszybują do góry.

 

Źródło: www.fresh-market..pl